Inwestorzy mówią: Chcesz oszczędzać? Kup obligacje. Chcesz zarobić – kup akcje lub waluty. Ani słowa o lokatach, których oprocentowanie maleje z roku na rok. Rekordowo niski poziom odnotowano w marcu 2017 roku, gdy średni zysk z lokat wyniósł 1,52%. W tym samym czasie stopa inflacji osiągnęła 2% – łatwo się zatem domyślić, że większość lokat nie uchroniła kapitału przed spadkiem realnej wartości pieniądza. Mimo to nadal można trafić na korzystne lokaty, które zapewniają ponadprzeciętne oprocentowanie. Gdzie je znaleźć?

Najlepsze lokaty – krótkoterminowe czy długoterminowe?

Oprocentowanie w wysokości 2,3 do 4% – właśnie takie widełki podaje nam ranking najlepszych lokat bankowych. Brzmi całkiem sensownie, zwłaszcza w porównaniu do feralnego marca 2017. Jednak wysokość oprocentowania to nie wszystko, najważniejszy jest okres przechowywania depozytu. Jeśli w bliskiej przyszłości chcemy przeznaczyć oszczędności na konsumpcję, np. wyjazd na wakacje lub zakup samochodu, musimy szukać wśród lokat krótkoterminowych (1-2 miesiące) lub kwartalnych. Natomiast jeśli zamierzamy oszczędzać w dłuższej perspektywie, np. na emeryturę lub studia dla dziecka, warto posłużyć się rankingiem lokat długoterminowych (od 1 roku do 5 lat).

Korzystne lokaty znajdują się w obu kategoriach, jednak jeśli mamy możliwość zdeponować oszczędności na dłuższy okres, warto zastanowić się nad lokatami długoterminowymi, nawet jeśli zapewniają niższy procent. Z praktycznego punktu widzenia takie lokaty są korzystniejsze – wpłacamy pieniądze raz i nie musimy zawracać sobie głowy odnawianiem lokaty co kilka miesięcy czy szukaniem nowych lokat. Pieniądze sobie „leżą”, a my po 12 miesiącach otrzymujemy całkiem przyzwoity zysk.

Tymczasem lokaty krótkoterminowe mają to do siebie, że możemy często sięgać do naszych oszczędności, wydawać je (nie zawsze rozsądnie) i w efekcie całe inwestowanie bierze w łeb. Oczywiście krótkoterminowe rozwiązania są najlepsze wówczas, gdy będziemy potrzebować naszych oszczędności w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy, albo będziemy utrzymywać żelazną dyscyplinę w odnawianiu lokaty.

Korzystne lokaty – warto poszukać w rankingu

Wróćmy do rankingu najlepszych lokat. To wspaniałe narzędzie, które dostarczy nam wielu informacji. Po pierwsze, publikuje najwyżej oprocentowane lokaty z danej grupy czasowej – nie musimy zatem porównywać ofert z kilkudziesięciu różnych banków. Widzimy też, jakie kwoty minimalne i maksymalne można zdeponować na lokacie, co od razu zdyskwalifikuje część ofert. Po trzecie, poznamy szczegóły lokaty i wymagania banku. Wystarczy jeden rzut oka, by wiedzieć, którą lokatę mogą otworzyć tylko nowi klienci, a która wymaga posiadania konta osobistego w tym samym banku. W zależności od naszych potrzeb, bez problemu znajdziemy korzystne lokaty bez konta, jak i lokaty dostępne przez Internet lub aplikację mobilną. Ranking zdecydowanie ułatwi nam znalezienie najlepszej dla siebie oferty, a w rezultacie zaoszczędzimy czas i osiągniemy największe zyski z naszego kapitału.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ