Jeżeli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą, z pewnością przyda Ci się zastrzyk dodatkowej gotówki, który pozwoli np. na sfinansowanie sprzętu niezbędnego w Twojej pracy. Aby było to możliwe, musisz postarać się o dotację z PUP – czyli Powiatowego Urzędu Pracy. Przyszli przedsiębiorcy bardzo chętnie sięgają po to wsparcia finansowe, gdyż jest ono bezzwrotne, a w dodatku wypłacane z góry. Osoba zakładająca firmę nie musi też dysponować własnym wkładem (choć może on pomóc w otrzymaniu dotacji).

Dotacja z PUP – warunki

Mając te podstawowe informacje na temat dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy z pewnością chcesz samemu ubiegać się o przyznanie takich środków. W tym miejscu jednak czas przejść do „złych” wiadomości – nie każdy możesz otrzymać pieniądze. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać dotację z PUP?

  1. Musisz być zarejestrowany jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy przez okres co najmniej trzech miesięcy. O dotację można starać się dopiero po tym czasie. Warto jednak sprawdzić warunki we własnym PUP, ponieważ czasem wymagany okres jest krótszy. Do otrzymania dotacji uprawnia też status Absolwenta Centrum Integracji Społecznej lub Absolwenta Klubu Integracji Społecznej.
  2. Dotacja z PUP nie wchodzi w grę, jeżeli prowadziłeś już działalność gospodarczą w okresie ostatnich 12 miesięcy. Tutaj również warto zweryfikować tę informację w swoim PUP, bo ten okres z kolei bywa wydłużany.
  3. Dotacje są przeznaczone dla osób, które zakładają firmę, nie mogąc znaleźć zatrudnienia. Zgodnie z tą filozofią nie otrzymasz dotacji, jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zgodziłeś się na propozycję zatrudnienia, szkolenia lub stażu.
  4. Środki nie są przyznawane studentom studiów dziennych, mogą je natomiast otrzymać osoby uczące się w trybie zaocznym.
  5. Pieniądze w ramach dotacji z PUP można otrzymać tylko raz. Warunkiem ich otrzymania jest więc brak przyznania takich środków w przeszłości. Nie można też oczywiście złożyć równolegle wielu wniosków do kilku urzędów pracy.
  6. Środki nie są przyznawane też osobom popełniającym przestępstwa gospodarcze. Zapis ten jest jednak o tyle kuriozalny, że przestępstwo nie mogło być popełnione w okresie krótszym niż dwa lata. To oznacza, że nawet jeśli zdarzyło Ci się „przypadkiem” wyłudzić pieniądze z budżetu, ale od wyroku minęły już dwa lata, możesz dostać dotację z PUP.

Wspomnieliśmy dwukrotnie o tym, że warunki przyznawania środków najlepiej sprawdzić we własnym urzędzie pracy. Dotyczy to nie tylko limitów czasowych. Niektórego urzędy mają własne regulaminy, które mogą wpłynąć na możliwość otrzymania przez Ciebie pieniędzy.

Jak wysoka jest dotacja z PUP?

Załóżmy, że spełniasz wszystkie warunki. Ile pieniędzy możesz utrzymać z budżetu? Dokładna wysokość dotacji z PUP zależy od regionu i wysokości kwot otrzymanych przez urzędy z przeznaczeniem na dotacje. Wysokość dotacji może jednak wynosić nie więcej niż 600% średniego wynagrodzenia. To oznacza, że możesz liczyć na kwotę około 25 000 złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ