Eksportujesz towary lub usługi za granicę? Zabezpiecz swój biznes. Sprawdź, jak działa faktoring eksportowy

Swobodny przepływ towarów, czyli jeden z fundamentów Unii, pozwala rodzimym podmiotom gospodarczym działać na skalę znacznie szerszą niż krajowa. By współpraca z zagranicznymi firmami przebiegała bezproblemowo pod kątem terminowości opłat, warto wypróbować usługę faktoringu eksportowego.

Jak działa faktoring eksportowy?

Faktoring eksportowy różni się od faktoringu standardowego głównie tym, że mogą skorzystać z niego podmioty mające kontrahentów w innych krajach, co zazwyczaj oznacza zawieranie transakcji w innej walucie. Podobnie jak w przypadku zwykłego faktoringu, firma faktoringowa finansuje fakturę i w zależności od tego, czy mamy do czynienia z faktoringiem pełnym czy z regresem – albo staje się wierzycielem zagranicznego dłużnika, albo faktoranta (podmiotu korzystającego z pożyczki) który ma obowiązek zwrócić sumę powiększoną o odpowiednią opłatę.

Kiedy warto korzystać z faktoringu eksportowego?

Najlepszym przykładem jest sytuacja, w której firma ma szansę na wygranie dużego zagranicznego przetargu, dysponuje odpowiednim know – how, ale nie ma własnych zasobów wystarczających aby zrealizować usługę. Za pomocą faktoringu firma taka może przed terminem spłaty zdobyć środki niezbędne na zwiększenie zasobów lub mocy produkcyjnych i po wygraniu przetargu wykonać usługę terminowo, co może stanowić doskonały bodziec do dynamicznego rozwoju.

Kolejną sytuacją, w której faktoring eksportowy może być niezwykle przydatny, jest zagrożenie utraty płynności finansowej przez potencjalnego faktoranta spowodowane zwlekaniem ze spłatą zagranicznego kontrahenta. Jeśli firma posiada własne zobowiązania i nie ma wystarczających rezerw gotówkowych aby je uregulować (dotyczy to zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw), wówczas za pomocą faktoringu można kupić sobie trochę czasu, a często również uzyskać nieocenioną pomoc w ściąganiu długów z zagranicy – doświadczone firmy faktoringowe mają wypracowane procedury na te okoliczności i są w stanie przyczynić się do odzyskania przez nas należności.

Dla dynamicznie rozwijającej się firmy rynek krajowy prędzej czy później staje się zbyt ciasny. Ekspansja na rynki zagraniczne może być ryzykowna, bo koniec końców wkraczamy wówczas w rzeczywistość którą znamy  gorzej niż rodzimą. Jeśli jednak naprawdę zależy nam na tym, aby nasze przedsiębiorstwo rosło, warto podjąć ryzyko i pamiętać , że nawet w podbramkowych sytuacjach pomóc mogą nam narzędzia takie jak faktoring eksportowy. Jeśli będziemy rozsądnie z nich korzystać – ekspansja powinna przebiegać bez zakłóceń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ