Występy publiczne

Aby skupić uwagę słuchaczy na tym co mówimy powinniśmy zbudować wśród słuchaczy wiarygodność. W jaki sposób zrobić to prawidłowo? Istnieje Cienka granica pomiędzy tym, żeby zostać poważnym mówcą, a przynudzającym bucem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób zabłysnąć przed słuchaczami i jak dobrze wypaść podczas wystąpienia publicznego, koniecznie sprawdź!  

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/dwie-proste-techniki-ktore-pomoga-wam-zbudowac-wiarygodnosc-podczas-wystapien-publicznych/

1. GRAJ STATUSEM

Gra statusowa jest to element, który jest obecny w relacji mówcy z słuchaczami. Im większy status mówcy, tym mniejszy słuchaczy. Publiczność poczuje się gorzej po usłyszeniu twoich tytułów czy osiągnięć. Ważne jest w takim przypadku, aby podnieść ich status. W jaki sposób?

Możemy podnieść status słuchaczy, kiedy obniżymy nico swój. 

Poprzez obniżenie swojego statusu możemy rozumieć np. zażartowanie z siebie, powiedzenie o błędzie, który się popełniło. Mówca w ten sposób może nieco zmniejszyć różnice w statusie, pomiędzy nim a słuchaczami.  Kolejny sposób to podniesienie statusu publiczności to docenienie organizacji, w której działają lub ich chęci do uczenia się i rozwoju.

2. STOSUJ DOBRY PR

Wyobraź sobie, że słuchasz mężczyzny, który opowiada o swoich miłosnych podbojach. Wymienia ilość dziewczyn, mówi jakim to jest wspaniałym kochankiem i to, że potrafi w sobie rozkochać każdą kobietę. Jak byś zareagował na taką wypowiedź?

Wyobraź sobie teraz inny scenariusz. Spotykasz piękną i mądrą kobietę, która mówi o niezwykle czarującym i wspaniałym mężczyźnie. Jak byś zareagował na taką wypowiedź? 

Z pewnością zamiast politowania do pierwszego bohatera, poczułbyś podziw i chciałbyś być ,,Taki sam jak On’’. Na tym właśnie poleca różnica pomiędzy samochwalstwem a dobrym PR-em. W pierwszym przypadku to Ty przedstawiasz o sobie te informacje, z Twoich ust brzmi to jak samochwalstwo, ale w przypadku, kiedy to ktoś mówi o Tobie w samych superlatywach, sprawa wygląda nieco inaczej. Chwalenie samego siebie nie jest wiarygodne, a dodatkowo postawi nas w złym świetle. Chwalenie kogoś innego odebrane jest zupełnie inaczej.

Jak to zrobić w kontekście wystąpień publicznych?

Dobrze jest znaleźć osobę, która przed Twoim wejściem na scenę czy mównicę Cię zapowie. Nie polecamy jednak, aby zdawać się na inwencję twórczą tej osoby, ponieważ kto zna Cię lepiej niż Ty sam. Dobrze jest mieć przygotowaną kartkę z gotowym przedstawieniem, którą dostarczymy tylko odpowiedniej osobie. Pamiętaj, aby w takim zaprezentowaniu były wypisane Twoje osiągnięcia oraz tytuły, które z pewnością od razu podniosą waszą rangę dla słuchaczy. 

Przykładowa zapowiedź osoby przed wystąpieniem publicznym: 

,,Szanowni Państwo, za chwilę będziecie mieli przyjemność wysłuchać  niezwykle doświadczonego trenera. Jego usługi polecają wielkie i szacowane firmy takie jak Volvo, Google czy IMB. Jest autorem sławnego bloga, bestsellerowych kursów internetowych oraz książek, a także wykłada na prestiżowym uniwersytecie w (miejscowość) . Dziś podzieli się z Państwem swoim doświadczeniem i najlepszymi praktykami biznesowymi. Powitajmy gromkimi brawami Pana  X Y!’’

Po takiej zapowiedzi większość słuchaczy nie będzie się mogła doczekać wystąpienia. Dodatkowo całe wystąpienie będzie ona wpatrzona w osobę mówiącą jak w obrazek. 

Zobacz też: http://www.szkolaprzedsiebiorczosci.com.pl/2020/05/27/w-jaki-sposob-uzbierac-fundusze-przez-internet/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ