Adwokat to zawód zaufania publicznego, więc nie może i nie powinna zostać nim osoba zupełnie przypadkowa, która nie posiada doskonałej znajomości prawa oraz nie pasjonuje się nim. Tylko wtedy można wykonywać ten zawód niosąc prawdziwą pomoc innym. Jakie kwalifikacje trzeba zdobyć i warunki spełnić, by zostać adwokatem?

Wykształcenie i kwalifikacje

Po pierwsze, niezbędne jest ukończenie wydziału prawa i uzyskanie stopnia magistra. Później część z absolwentów kończy na tym etapie edukację, jednakże w takim wypadku nie można wykonywać zawodu adwokata. Do tego niezbędna jest aplikacja oraz egzamin i otrzymanie państwowego tytułu. Wymaga to wiele pracy, ambicji i ciągłego dokształcania się, ponieważ prawo stale się zmienia.

Podczas aplikacji, przyszły adwokat będzie pomagał w kancelarii i uczył się pod okiem doświadczonych prawników. Mogą mu być zlecane pewne prace pomocnicze, na przykład przygotowywanie pism czy też research do poszczególnych spraw. Oczywiście na tym etapie nie może on jeszcze nikogo reprezentować jako pełnoprawny adwokat.

Predyspozycje osobowościowe

Osoba, która zdobywa kwalifikacje adwokackie, powinna odznaczać się także pewnymi predyspozycjami, jeśli chodzi o charakter i osobowość. Przede wszystkim prawnik, który pragnie być adwokatem, musi być przygotowany na ciągłe poszerzanie swoich kompetencji. Mile widziana jest więc pracowitość i wnikliwość. Ponadto musi on umieć oddzielić osobę, którą reprezentuje od czynu, którego się dopuścił i bronić nieraz nawet przestępcę.

Przyda się także umiejętność trafnego interpretowania przepisów prawa i znajdowania dla nich zastosowania w różnych sytuacjach. Poniekąd można się tego nauczyć na studiach, ale niezbędna jest również pewnego rodzaju zawodowa intuicja, którą wielu prawników posiada i dlatego wyróżniają się na tle innych.

Tryb pracy

Po zakończeniu aplikacji adwokackiej i uzyskaniu tytułu oraz możliwości wykonywania zawodu, należy podjąć decyzję o tym, jak ma wyglądać tryb pracy adwokata. Może on oczywiście założyć swoją własną kancelarię oraz powoli budować własną renomę. Na początek może nie być to łatwe, ale z czasem się opłaca, ponieważ od początku pracuje się na własne nazwisko.

Drugą opcją jest praca na etacie w innej kancelarii. To o wiele mniej obowiązków i pewność otrzymywanych zleceń. Niestety w tym momencie pracuje się na renomę właściciela kancelarii, czyli innego prawnika.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ