Kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny – podobieństwa i różnice

Podstawowym wyznacznikiem specyfiki produktu finansowego jest cel, na jaki można przeznaczyć otrzymane środki. Budowa obu produktów jest podobna. Te dwa zobowiązania zabezpieczone są hipotekami.

W większości banków dostępne są zarówno kredyty hipoteczne, jak i mieszkaniowe. Wyznacznikiem klasyfikacyjnym danego produktu jest cel, na który można przeznaczyć otrzymane środki. Kredyt hipoteczny jest pojęciem szerszym i daje większe możliwości finansowania.

Zobowiązanie mieszkaniowe – zasady przyznawania

Według zasad i praw panujących w bankach kredyt mieszkaniowy to produkt, który może być przeznaczony tylko na zakup domu jednorodzinnego, domku letniskowego, mieszkania, garażu czy budowy domu. Istnieje również możliwość wzięcia takiego kredytu w celu przekształcenia prawa własności z lokatorskiego na pełne. Ta funkcja dotyczy tylko mieszkań spółdzielczych. Istotną kwestią jest fakt, że po uzyskaniu kredytu mieszkaniowego środki będą przelane bezpośrednio do osoby sprzedającej. Nie ma różnicy, czy jest to osoba prywatna, czy na przykład deweloper. Wyjątkiem jest budowa domu w technice gospodarczej – w takim przypadku pieniądze dostaje bezpośrednio osoba zainteresowana, ale kredyt jest wypłacany w transzach.

Kredyt hipoteczny – charakterystyka produktu

Zobowiązanie hipoteczne, oprócz wszystkich funkcji kredytu mieszkaniowego, daje jeszcze możliwość sfinansowania zakupu działki budowlanej, remontu mieszkania czy też możliwość modyfikacji lokalu w celu przekształcenia na mieszkanie do dzierżawy lub wynajmu. Istotną opcją przy kredycie hipotecznym jest również możliwość konsolidacji takich zobowiązań. Daje on zatem większe możliwości finansowania niż kredyt mieszkaniowy.

Warunki uzyskania kredytów

Kredyty mieszkaniowe i kredyty hipoteczne mają bardzo podobne koszty odsetkowe. Podczas wyboru oferty należy zwrócić uwagę na prowizje oraz opłaty za dodatkowe usługi, które mogą być naliczane. Oba te zobowiązania zawierane są na długi okres, by raty nie obciążały za mocno budżetu kredytobiorcy. W zależności od możliwości osoby zainteresowanej zobowiązania takie mogą być zawierane na 3 do 40 lat. Najczęściej wybieranym wariantem jest wariant 30-letni. Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru kredytu są koszty wnioskowania o kredyt oraz możliwość uzyskania karencji w razie problemów finansowych. W obu przypadkach zabezpieczeniem kredytowym jest wpis hipoteczny. Najkrócej ujmując – kredyt hipoteczny to pojęcie szersze niż kredyt mieszkaniowy.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ