W co zainwestować pieniądze

Większość Polaków posiada jakieś oszczędności, ale coraz rzadziej trzyma je w bankach. W co zatem najlepiej zainwestować własne oszczędności, aby na nich nie stracić?

Konta oszczędnościowe i lokaty

Pewny, chociaż stosunkowo niewielki zysk, przynosi oszczędzanie na rachunkach oszczędnościowych i lokatach terminowych. W tym przypadku oszczędzający ma zwykle prawie nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków, z kolei zyski są pewne, choć nie przekraczają 3% w skali roku. Podobnie pewne, ale i niskie zyski gwarantują obligacje skarbowe, przy czym w tym przypadku oszczędności deponuje się na okres co najmniej 5 lat.

Akcje i jednostki funduszy inwestycyjnych

Najwyższe stopy zwrotu przez lata zapewniały akcje. Obecnie polska Giełda Papierów Wartościowych kojarzy się raczej z wycofywaniem inwestorów, którzy wybierają bezpieczniejsze formy oszczędzania. Większe zyski nadal przynosi inwestowanie w fundusze inwestycyjne. W przeciwieństwie do giełdy, gdzie inwestowanie związane jest z wysokim ryzykiem, co w praktyce może oznaczać duże prawdopodobieństwo straty, fundusze inwestycyjne pozwalają wybrać fundusz w zależności od skłonności do ponoszenia ryzyka. Zyski w przypadku funduszy inwestycyjnych mogą się pojawić w perspektywie kilku lat, ale i inwestowanie w takie instrumenty powinno być rozłożone w czasie.

Waluty i metale szlachetne

Przez wiele lat duże zyski przynosiły oszczędności walutowe. W ciągu kilku ostatnich miesięcy polski złoty stracił na wartości, zatem kupowanie waluty z perspektywą jej droższego odsprzedania może się nie sprawdzić. Inwestorzy powtarzali także, że inwestycja w metale szlachetne nigdy nie przynosi strat. Dzięki dostępności inwestycyjnych sztabek i kamieni szlachetnych można skorzystać także z tej formy inwestowania, przy czym należy się liczyć z potencjalnymi trudnościami przy sprzedaży złota inwestycyjnego. Dużo łatwiej sprzedaje się biżuteria, głównie złota, oraz kamienie jubilerskie. Często jednak biżuteria ma także wartość sentymentalną, której nie da się przeliczyć na wartości materialne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ