Pracujesz zawodowo? Składka emerytalna, którą co miesiąc wylicza Twój pracodawca, może być w całości przekazywana do ZUS-u lub być dzielona między ZUS i OFE. Na które rozwiązanie powinieneś się zdecydować?

Co wybrać: ZUS czy OFE?

Ostatnia reforma polskiego systemu emerytalnego spowodowała spore zamieszanie wokół OFE. Nie wszyscy wiedzą, że – tak jak dotychczas – mają wybór i mogą zdecydować, czy część ich bieżącej składki emerytalnej będzie przekazywana do OFE czy w całości pozostanie w ZUS-ie. Aby składka była przekazywana do OFE, konieczne jest podpisanie umowy z wybranym funduszem. Osoby rozpoczynające pierwszą pracę mają na to 4 miesiące od podjęcia pracy. Osoby, które pracują dłużej decyzję o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE podejmują w okresie tzw. okienek transferowych. Ostatnie okienko transferowe odbyło się w 2016 r., kolejne będzie miało miejsce w 2020 r. o ile nie zmienią się przepisy prawa.

Zastanawiasz się, co wybrać ZUS czy OFE i ZUS? ZUS i OFE gospodarują powierzonymi im środkami na różne sposoby.

  • ZUS zapisuje wysokość przekazanych środków na indywidualnym koncie przyszłego emeryta, ale fizycznie są one przeznaczone na wypłatę bieżących świadczeń emerytalnych.
  • W przypadku OFE pieniądze nie są jedynie zapisem na kontach poszczególnych członków, ale fizycznymi środkami, które są pomnażane. Fundusze inwestują powierzone im składki.

Gdzie trafiają Twoje pieniądze?

To pytanie zasadnicze, gdy zastanawiasz się, co wybrać ZUS czy OFE i ZUS.W zamieszaniu informacyjnym związanym z ostatnią reformą systemu emerytalnego, namnożyło się wiele odpowiedzi na to pytanie, które dodatkowo często są ze sobą sprzeczne. Tymczasem sprawa przedstawia się następująco: składka emerytalna to 19,52% podstawy wymiaru, czyli pensji brutto. Z tej kwoty:

  • do ZUS-u trafia 12,22% w ramach I filaru, a pieniądze są zapisywane na indywidualnym koncie przyszłego emeryta. Środki te nie są inwestowane – są waloryzowane o wskaźnik, którego wartość zależy m.in. od poziomu inflacji.
  • pozostała część, czyli 7,3% może zostać podzielona w ramach II filaru. W przypadku tych środków osoby pracujące mogą zdecydować, czy całość tej części składki pozostanie na subkoncie w ZUS-ie, czy też 2,92% zostanie przekazane na konto w wybranym OFE.

Skoro każdy z nas może zadysponować jedynie co do niewielkiej części swojej składki emerytalnej, to czy w praktyce ma to sens? Owszem, choćby po to, aby zróżnicować swój portfel inwestycyjny, stworzony z myślą o przyszłej emeryturze.

Jak wybrać dobry OFE?

Jeżeli znasz już odpowiedź na pytanie, co wybrać ZUS czy OFE i ZUS, to czas postawić na dobry OFE, czyli taki, który poradzi sobie z pomnożeniem przekazanych przez Ciebie środków. Dziś w Polsce działa kilkanaście funduszy, które prowadzą jednak inną politykę inwestycyjną, a ta ma bezpośredni wpływ na osiągane przez nie wyniki. Należy również pamiętać, że członkostwo w OFE wiąże się z ryzykiem. Informacje i ryzyka związane z członkostwem w OFE znajdują się w Prospektach Informacyjnych publikowanych przez OFE.

Choć wybór między ZUS-em a OFE i ZUS-em dotyczy tylko niewielkiej części składki emerytalnej, nie można go lekceważyć. Im wcześniej zadbasz o swoją przyszłą emeryturę, tym większa szansa, że jej wysokość pozwoli Ci zaspokoić swoje potrzeby w przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ