Czego nie można wysłać kurierem za granicę

W regulaminie każdej firmy kurierskiej można znaleźć zapisy dotyczące zakazanych przedmiotów. Bardzo często jest to związane z przepisami krajowymi i międzynarodowymi, których złamanie może oznaczać poważne problemy. Zastanawiasz się, czego nie wolno wysyłać kurierem? Poznaj kilka popularnych pozycji z listy zabronionych towarów. Niektóre przykłady mogą cię zaskoczyć!

Alkohol

Mogłoby się wydawać, że przesłanie butelki domowego wina nie powinno być problemem. Nic bardziej mylnego. Paczka do Belgii zawierająca alkohol raczej nie zostanie przyjęta. Wiele firm kurierskich odmawia dostarczenia alkoholu ze względu nie tyle na ryzyko przemytu, ile na możliwość zniszczenia butelki podczas transportu. Rozlanie się alkoholu mogłoby spowodować bowiem uszkodzenie innych paczek. Zakaz nie obejmuje jedynie przedsiębiorstw, które zawarły z firmą kurierską specjalną umowę dotyczącą przewozu alkoholu.

Papierosy

Wysyłka papierosów między osobami prywatnymi jest zakazana na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że jeśli firma kurierska lub celnicy znajdą taki towar, to niemal na pewno nie zostanie on dostarczony do odbiorcy. Co więcej, to nadawca ponosi odpowiedzialność za wysłanie zakazanych towarów. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm. Jeśli producent, dystrybutor lub sprzedawca posiada odpowiednią licencję, to może legalnie przesyłać papierosy na terenie UE i poza nią. Obowiązuje ich jednak podatek VAT i podatek akcyzowy.

Broń

Ze względów bezpieczeństwa i w celu zapobiegania terroryzmowi nie wolno również wysyłać za pośrednictwem kuriera broni. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko prawdziwej broni, materiałów wybuchowych i amunicji, ale także zabawek przypominających np. pistolet i replik. Ponadto na liście zakazanych towarów z tej kategorii znajdują się również wszystkie przedmioty, które mogą być potencjalną bronią. Dotyczy to np. noży, kijów bejsbolowych czy też gazu pieprzowego. Ponownie wyjątkiem są firmy sprzedające broń – po uzyskaniu stosownych pozwoleń mogą legalnie wysłać swój towar do klienta.

Leki

Firmy kurierskie dostępne na platformie logistycznej FastPost.pl nie przyjmują paczek zawierających leki ze względów bezpieczeństwa. Większość kurierów nie chce brać na siebie odpowiedzialności za zdrowie i życie innych osób – spora część leków musi mieć określone warunki transportu. Jeśli firma kurierska nie zapewniłaby np. odpowiedniej temperatury, to przesyłane leki bądź suplementy diety mogłyby zwyczajnie zmienić właściwości i nawet stać się szkodliwe.

Gotówka

W tym przypadku nie do końca chodzi o legalność. Oczywiście istnieją przepisy dotyczące limitów ilości pieniędzy przewożonych przez granicę, jednak firmy kurierskie nie podejmują się dostarczania gotówki z nieco innych powodów. Zwyczajnie nie chcą mieć problemów, jeśli pieniądze uległyby zniszczeniu bądź zaginęłyby podczas transportu. Kurier nie zabierze również papierów wartościowych, monet kolekcjonerskich oraz kart płatniczych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ