Sto tysięcy złotych jest sumą wielce kłopotliwą. Z jednej strony, aż grzech nie zainwestować takich pieniędzy, ale z drugiej – to wciąż za mało, by rzucić etat i zająć się tylko pasywnym zarabianiem. Niezależnie do wyboru strategii inwestowania, nie warto trzymać takiego majątku na zwykłym rachunku i pozwolić, by pieniądze zostały zdewaluowane przez inflację. A oto kilka podpowiedzi, w co zainwestować 100 tysięcy.

Inwestycje w rozwój biznesu – własna firma, franczyza, start-upy, spółka

Kwota 100 tysięcy być może nie jest zawrotną w biznesie, ale z pewnością wystarczy na dobry początek. Jeśli jesteś kreatywny i masz pomysł na nowatorską działalność, możesz stworzyć własny start-up.

A jeśli od zawsze chciałeś założyć własny punkt gastronomiczny, szkołę językową, sklep czy zakład stolarski – teraz nadszedł odpowiedni moment na zainwestowanie we własne marzenia. Ograniczysz ryzyko do minimum, jeśli zrobisz staranny biznesplan i zaplanujesz strategię rozwoju.

Weź również pod uwagę, że nie musisz działać samodzielnie. Jeśli nie wiesz, w co zainwestować 100 tysięcy, możesz wejść w spółkę z osobą z rodziny lub przyjacielem, aby wspólnie stworzyć dochodowy biznes. Innym rozwiązaniem jest franczyza, czyli własna działalność prowadzona pod szyldem znanej sieci, np. banków, restauracji, supermarketów czy sklepów odzieżowych.

Zdywersyfikowany portfel inwestycyjny

W co zainwestować 100 tysięcy, jeśli chcesz zaryzykować, ale nie masz zamiaru stracić całego majątku? Możesz ulokować kapitał w aktywach mieszanych, co pozwoli Ci zabezpieczyć choć część pieniędzy. Im bardziej akceptujesz ryzyko, tym więcej pieniędzy możesz przeznaczyć na inwestycje w instrumenty ryzykowne, ale przynoszące największy zysk. Przykładowo, 50% kwoty możesz ulokować w akcjach pojedynczych spółek i funduszach inwestycyjnych typu EFT.

Aby uchronić się przed utratą oszczędności, przeznacz 30% na inwestycje długoterminowe – obligacje rządowe krajów o stabilnej gospodarce, metale szlachetne (złoto, srebro) oraz waluty (np. korony norweskie, jeny). Za resztę (20%) możesz zainwestować w towary i surowce, np. ropę naftową, uran, kobalt, lit czy płody rolne.

Aby trzymać się zasady dywersyfikacji, rozdysponuj 100 tysięcy pomiędzy aktywa z różnych stron świata i różnych sektorów. W ten sposób chronisz swój majątek i możesz zyskać nawet w razie recesji czy konfliktu politycznego.

Jak zainwestować 100 tysięcy w nieruchomości?

Za 100 tysięcy nie kupisz dwupokojowego mieszkania w centrum dużego miasta, ale kawalerkę w miasteczku znajdziesz już za 50-70 tysięcy. Wynajem być może nie zapewni Ci drugiej pensji, ale pozwoli Ci dorobić 200-300 zł miesięcznie (po odliczeniu opłat).

Kwotę 100 tysięcy możesz nawet zainwestować w małe mieszkanie w miejscowości wypoczynkowej – w sezonie będziesz czerpać zyski z turystów, a przez resztę roku możesz przyjmować lokatorów na dłuższy okres. Zaletą inwestowania w nieruchomości jest fakt, że możesz zarabiać na wynajmie, a po latach sprzedać mieszkanie z dużym zyskiem.

[Głosów:88    Średnia:2.6/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ