Lokata bankowa to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie. Wpłacamy pieniądze nakreślony okres, po czym wyjmujemy nasz kapitał wraz z odsetkami. Po upływie terminu lokaty mamy trzy rozwiązania – wydajemy pieniądze na zamierzony cel, odnawiamy lokatę albo przenosimy depozyt do innego banku (lub na inną lokatę w tym samym). Choć obecnie próżno szukać oferty zapewniającej więcej niż 4% zysku w skali roku, lokata chroni nasze oszczędności przed inflacją, czyli spadkiem rzeczywistej wartości pieniądza. Oczywiście im wyższe oprocentowanie lokat w bankach, tym więcej zarobimy ponad inflację. Ale jak znaleźć najlepsze lokaty?
Gdzie założyć lokatę?
Najprostszym sposobem na założenie lokaty jest wydanie stosownej dyspozycji w swoim banku. W dobie bankowości elektronicznej wystarczy zalogować się na swoje konto i wybrać interesujący nas produkt bankowy. Wypełniamy wniosek z podaniem swoich danych, a następnie czekamy aż bank przyśle formularz na nasz adres e-mail. Na koniec przelewamy wybraną kwotę na rachunek wskazany w formularzu. Po otrzymaniu potwierdzenia założenia lokaty, możemy już patrzeć, jak pieniądze pracują na nasz zysk.
Cała procedura powinna trwać maksymalnie 2 dni, choć jeśli dysponujemy ROR-em w tym samym banku, otwarcie lokaty z reguły nie zajmie dłużej niż 1 dzień. W ten sam sposób możemy zdeponować pieniądze w każdym innym banku pod warunkiem, że lokata nie wymaga założenia rachunku osobistego. Trzeba jednak pamiętać, że dane osobowe zawarte we wniosku o lokatę powinny być identyczne z danymi obecnymi na przelewie zasilającym depozyt.
Najwyższe oprocentowanie lokat w bankach – jak je znaleźć?
Zamiast samodzielnie sprawdzać szczegóły ofert z różnych banków i porównać je między sobą, wystarczy otworzyć ranking najlepszych lokat. Takie zestawienie publikują niezależni eksperci na stronach poświęconych finansom, a często także blogerzy specjalizujący się w oszczędzaniu, inwestycjach i zarządzaniu budżetem domowym. W rankingu znajdziemy następujące informacje:
- jakie jest aktualne oprocentowanie lokat w bankach;
- jaki okres obejmuje lokata;
- jakie warunki trzeba spełnić, aby móc założyć lokatę (np. posiadanie rachunku osobistego w tym samym banku);
- wysokość minimalnych i maksymalnych kwot, jakie można zdeponować na lokacie;
- sposób założenia lokaty – osobiście w placówce banku, przez Internet, przez aplikację mobilną.
Innym równie przydatnym narzędziem jest kalkulator lokat. Oczywiście możemy sami policzyć nasz zarobek, ale musimy pamiętać, że oprocentowanie lokat bankowych jest podawane w ujęciu rocznym. Oznacza to, że 4% na lokacie kwartalnej generuje mniej więcej o połowę niszy dochód niż 4% na lokacie półrocznej. Przy korzystaniu z kalkulatora wystarczy uzupełnić kilka pół: kwotę depozytu, wysokość oprocentowania lokaty, termin depozytu oraz okres kapitalizacji. Kalkulator w sekundę pokaże nam, jaki osiągniemy zysk na lokacie i ile podatku zapłacimy. W ten sposób unikniemy pomyłek i skomplikowanych obliczeń na procent składany.