Żyjemy w czasach, kiedy dzieci bardzo wcześnie uczą się gospodarować pieniędzmi i często są lepiej zorientowane w korzystaniu z Internetu czy smartfonu niż dorośli. Kilkuletnie maluchy same robią zakupy w osiedlowym sklepie, a nieco starsze dzieci bez problemu dokonają zakupu na Allegro i samodzielnie zapłacą za transakcję przelewem online. Nic zatem dziwnego, że konto dla nieletnich to bardzo poszukiwany produkt bankowy. Oferty rachunków bankowych dla dzieci i młodzieży są skierowane do rodziców, którzy chcą już teraz zadbać o finanse swoich pociech.

Konto dla dzieci i młodzieży – dlaczego warto je założyć?

Konto osobiste może być wspaniałą inwestycją na przyszłość. Załóżmy, że nasze dziecko co roku otrzymuje od dziadków 1000 zł na urodziny. Jeśli za każdym razem wpłacimy te pieniądze na konto dziecka, po osiągnięciu pełnoletniości  nasza pociecha wkroczy w dorosłe życie z kapitałem 18 000 zł. Kwota może być znacznie wyższa, jeśli na konto młodocianego trafią także inne prezenty pieniężne, kieszonkowe czy samodzielnie zarobione pieniądze. Tym sposobem nie musimy się martwić, z czego opłacimy studia dla dziecka i będziemy spokojniejsi o jego przyszłość.

Konto dla nieletnich to także doskonały sposób na naukę przedsiębiorczości i oszczędzania, znacznie lepszy niż świnka-skarbonka. Z jednej strony dziecko będzie mogło operować swoimi pieniędzmi przez komputer czy smartfon, ale brak fizycznego dostępu do gotówki zapobiega nierozsądnemu kupowaniu czy udzielaniu bezzwrotnych pożyczek rówieśnikom. Wirtualne pieniądze stanowią mniejszą pokusę niż „żywa gotówka”, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na finanse dziecka. Oczywiście konto dla dzieci i młodzieży może być użytkowane jak zwykłe konto dla dorosłych. Dziecko może samodzielnie płacić za swoje zakupy (płyty, książki, zabawki) i zarządzać swoimi pieniędzmi zgodnie z własnymi potrzebami.

Co brać pod uwagę przy wyborze konta dla nieletnich?

Podstawowym kryterium dla każdego rodzica powinna być wysokość opłat za otwarcie, prowadzenie i aktywne korzystanie z konta. Na szczęście rachunki bankowe dla nieletnich to bardzo często produkty darmowe – niewielkie koszty (których z reguły można uniknąć) mogą dotyczyć karty bankomatowej oraz, w pojedynczych przypadkach, przelewów zewnętrznych. Oczywiście dla dziecka najistotniejsza będzie swoboda zarządzania pieniędzmi, dlatego trzeba sprawdzić, czy bank zapewnia nieograniczony dostęp przez Internet, aplikacje mobilne i bankomaty. Wybierając konto dla dziecka, musimy zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe wymagania banku. Czasami oferta jest skierowana tylko do tych rodziców, którzy sami korzystają z usług tego samego banku. Bardzo często banki wprowadzają również ograniczenia wiekowe i w wielu placówkach nie otworzymy konta dla dziecka poniżej 13 r.ż. Rodzice powinni przeanalizować także dodatkowe korzyści oferowane przez bank. O wybraniu najlepszego konta dla nieletnich mogą zaważyć atrakcyjne bonusy w formie programów rabatowych, zniżek na edukację i rozrywkę czy programów automatycznego oszczędzania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ