Nowe metody oszustw bankowych

W dzisiejszych czasach niezwykle łatwo paść ofiarą oszustwa, szczególnie tego bankowego. Złodzieje prześcigają się w wymyślaniu sposobów na kradzież pieniędzy z konta bankowego. Praktycznie co kilka dni słyszymy ostrzeżenia policji czy też samych banków przed nowymi metodami na kradzież pieniędzy z rachunku bankowego. Przestępcy coraz śmielej próbują dobrać się do naszych zasobów poprzez kradzież konta bankowego forum.

Nie ma dnia żebyśmy nie byli informowani przez media i media społecznościowe o nowych przypadkach wyłudzeń lub prób wyłudzeń danych logowania do konta, numerów karty bankomatowej czy kredytowej.

Jak się ustrzec przed utratą oszczędności niekiedy całego życia?

Nie jest to łatwe ale istnieje kilka sprawdzonych metod ochrony naszych danych i pieniędzy. Przede wszystkim należy stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Jeśli otrzymujemy maila z banku z prośbą o kliknięcie w zawarty w nim link nigdy tego nie róbmy! Banki nigdy nie kontaktują się z klientami w ten sposób! Nie wysyłają także wiadomości sms z prośbą o logowanie czy wysłanie swoich danych. Oszuści posuwają się nawet do dzwonienia do wybranych osób i podszywania się pod bank. Żeby brzmieć wiarygodnie przekonują ofiary żeby sprawdzili numer telefonu z którego dzwonią z numerem banku podanym na stronie internetowej. Zazwyczaj informują o próbie wyłudzenia i chcą zmienić dane logowania przez telefon. Nigdy nie dajmy się na to nabrać! jeśli otrzymamy taki telefon natychmiast się rozłączmy i zadzwońmy do banku z informacją o próbie oszustwa.

Jak dbać o bezpieczne bankowanie?

Nie odpowiadajmy też na wiadomości sms czy e-mail informujące nas o tym, że wygraliśmy coś w konkursie organizowanym przez bank.

Szczególną ostrożność gdy logujemy się do bankowości elektronicznej za pomocą aplikacji w telefonie. Wtedy dzwoniący oszuści mają łatwiejszy dostęp do haseł zapisanych w telefonie.

Musimy pamiętać o tych wszystkich bardzo ważnych rzeczach i uczulać rodzinę i przyjaciół na coraz nowsze metody złodziei. Szczególnie narażone są osoby starsze. Dbajmy szczególnie o nich. Zresztą każdy z nas może stać się ofiarą. Każdy z nas może mieć gorszy dzień, zgubić swoją czujność i dać się oszukać.

Próby oszustwa trzeba nagłaśniać i zgłaszać do banku. Jeśli już stanie się to, koniecznie sprawę trzeba zgłosić na policję! Nie wstydźmy się, nie ukrywajmy tego co się wydarzyło ponieważ otwieramy złodziejom możliwości dalszego oszukiwania innych.

Zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych! Nie bądźmy obojętni gdy podejrzewamy, że ktoś próbuje oszukać także innych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ