Czym się kierować przy wyborze konta dla nieletnich

Niemal wszystkie największe banki mają w swojej ofercie rachunki oszczędnościowe dedykowane osobom, które dopiero wchodzą w dorosłe życie. W danej instytucji mogą być one dostępne pod różnymi nazwami, np.: Konto Dla Młodych, Konto Studenckie czy Konto Jakie Chcę. Jednak niezależnie od nazwy, konto młodzieżowe powinno odpowiadać na potrzeby i możliwości jego posiadacza. Sprawdź zatem, jak wybrać rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osoby nieletniej i na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę przy jego zakładaniu.

Czym jest konto młodzieżowe i kiedy warto je założyć?

Konto młodzieżowe może zostać założone w momencie ukończenia przez dziecko 15. roku życia. Oczywiście niezbędna jest do tego zgoda rodzica lub opiekuna prawnego osoby nieletniej. Konta młodzieżowe ułatwiają uczniom i studentom zarządzanie własnymi pieniędzmi, np. z tytułu wypłacanych im stypendiów naukowych, socjalnych, sportowych, czy pomocy materialnej od rodziców. Wiele osób zakłada rachunek po wyjeździe na studia do innego miasta, czy z chwilą podjęcia pierwszej pracy. Jednak konto przydaje się również w innych sytuacjach, np. przy ubieganiu się o kredyt studencki. Wybierając bank, w którym zamierzamy otworzyć ROR dla osoby nieletniej lub konto studenckie, warto pamiętać o kilku istotnych czynnikach, które sprawiają, że rachunek będzie w pełni dopasowany do wymagań i preferencji młodego człowieka.

Konto dla osoby nieletniej lub studenta – na co zwracać uwagę?

Dobre konto studenckie/młodzieżowe zapewnia użytkownikowi szereg korzyści, takich jak:

  • brak opłat za prowadzenie rachunku,
  • 0 zł za przelewy przez internet i w aplikacji mobilnej,
  • darmowe przelewy ELIXIR Express, BlueCash,
  • brak opłaty miesięcznej za kartę,
  • wypłaty w bankomatach za 0 zł,
  • darmowe płatności BLIK-iem oraz przelewy na telefon.

Przy wyborze konta dla młodych warto również sprawdzić, czy bank, oprócz zwolnienia z opłat za prowadzenie rachunku i wykonywanie operacji, gwarantuje dodatkowe korzyści w postaci uczestnictwa w programach lojalnościowych. Przykładowo: w banku Santander, oferującym Konto Jakie Chcę dla młodych, osoby do 26. roku życia mogą korzystać z konta za 0 zł, otrzymując jednocześnie zwrot w wysokości 1% wartości opłacanych rachunków za prąd, gaz, telewizję, czy internet. Nie bez znaczenia jest również opcja darmowej wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów za granicą – szczególnie dla osób, które uczestniczą w międzynarodowych wymianach czy dużo podróżują.

Formy płatności dopasowane do stylu życia młodych ludzi

Wybierając rachunek rozliczeniowy dla osób młodych, należy mieć świadomość, że w odróżnieniu od pokolenia swoich rodziców, większość z nich używa dziś zupełnie innych, nowych form płatności. Płacenie kartą za zakupy przez internet, telefonem w sklepie, czy szybkie przelewy wykonywane z aplikacji mobilnej, to wśród młodych ludzi standard. Odpowiednio dopasowane konto nie tylko powinno umożliwiać takie formy rozliczania, ale również oferować je bez dodatkowych opłat – tak jak w przypadku wspomnianego wcześniej Konta Jakie Chcę.

Bankowość mobilna i elektroniczna

O ile osoby starsze w większości dopiero przekonują się do bankowości elektronicznej, ludzie młodzi praktycznie regularnie nie korzystają z tradycyjnych form zarządzania swoim kontem. Naturalnym sposobem użycia rachunku oszczędnościowego jest dla nich bankowość online, dlatego im więcej udogodnień będzie posiadało konto młodzieżowe lub studenckie w tym obszarze – tym lepiej. Nieprzypadkowo, w licznych rankingach i zestawieniach porównujących ze sobą poszczególne oferty kont dla młodych, bardzo ważną rolę ogrywa funkcjonalność aplikacji mobilnej. Powinna ona umożliwiać szybkie sprawdzenie stanu konta i historii wykonywanych operacji, zapewniać wygodne płatności w sklepach, błyskawiczne przelewy na telefon czy łatwe opłaty za rachunki. Musi ona również zapewniać szereg dodatkowych korzyści, takich jak wypłacanie gotówki z bankomatu bez karty, doładowanie telefonu, zakup biletów na koncerty i wydarzenia, zamawianie kredytów czy doradztwo bankowe online.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolory okien
Następny artykułJak wybrać chwilówkę?

Cześć! Biznes to moja pasja i sposób na życie. Jeśli czujesz tak samo na pewno nawiążemy nić porozumienia.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ