Lokata dla dziecka

Otwarcie lokaty dla dziecka może stanowić problem. Darczyńcy, którzy chcą sprawić dziecku prezent w postaci lokaty, często zapominają także o tym, że zgromadzone na takiej lokacie środki są do dyspozycji dziecka dopiero po ukończeniu przez nie 18 roku życia. Teoretycznie są możliwe wypłaty środków z takich lokat, przy czym ich wysokość i przeznaczenie określają dodatkowe przepisy. Takich wypłat mogą dokonywać rodzice i opiekunowie ustawowi. Najczęściej jednak banki nie zgadzają się na założenie lokaty na rzecz dziecka, proponując jej założenie rodzicom z myślą o finansowaniu przyszłych potrzeb dziecka.

Lokata dla dziecka

Dzieci mające co najmniej 13 lat, które mają własne rachunki bankowe, prowadzone jako konta niezależne lub subkonta do konta rodziców, mogą samodzielnie przesuwać posiadane nadwyżki finansowe ucząc się w ten sposób oszczędzania. Jednak oszczędzanie na lokacie nie daje możliwości dopłacania do rachunku depozytowego, zatem produktem, który będzie lepiej pokazywać możliwości oszczędzania, jest rachunek oszczędnościowy. W tym przypadku dziecko może dysponować własnymi oszczędnościami w pełni samodzielnie po ukończeniu 18 roku życia, do tego czasu wszelkie wypłaty środków i przelewy z rachunków depozytowych są określane przez rodziców.

Z myślą o nauce systematycznego oszczędzania powstają rachunki oszczędnościowe łączące w sobie także funkcjonalność lokaty. W tym przypadku środki mogą być wyżej oprocentowane, a posiadacz takiego rachunku może dopłacać środki wtedy, gdy ma nadwyżki finansowe. Co ciekawe rachunki oszczędnościowe proponowane dzieciom także mogą być prowadzone w walucie.

Przy podejmowaniu decyzji, czy lepiej otworzyć lokatę krótkoterminową, np. jednodniową odnawialną, czy może wybrać rachunek oszczędnościowy, warto pamiętać, że na rachunku oszczędnościowym zarabia każda złotówka. Z kolei do otwarcia lokaty, nawet na krótki termin, potrzebna jest kwota minimalna, którą określa bank. Samo oprocentowanie obydwu produktów może być bardzo zbliżone.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ