Lokaty bankowe to wciąż jedna z najkorzystniejszych form oszczędzania, a jednocześnie najmniej ryzykowny sposób na zainwestowanie pieniędzy. Nawet jeśli jakimś cudem nasz bank ulegnie likwidacji, pieniądze chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje odzyskanie 100% depozytu do kwoty 100 000 euro. Choć inwestowanie w lokatę to marny pomysł na zarobek, w ten prosty sposób możemy uchronić swoje pieniądze przed inflacją. Nasze oszczędności są zatem bezpieczne, a jednocześnie nie tracą swej wartości. Nie warto jednak powierzać pieniędzy pierwszemu lepszemu bankowi, który oferuje 2,5 % w skali roku. Jeśli chcemy osiągnąć maksymalne zyski, warto najpierw sprawdzić najwyższe oprocentowanie lokat. Gdzie je znajdziemy?

Złożyć depozyt w swoim banku czy u konkurencji?

Oczywiście najprostszym sposobem na założenie lokaty jest skorzystanie z oferty banku, który prowadzi nasz rachunek osobisty. Wystarczy zalogować się na internetowym panelu swojego konta (o ile bank zapewnia dostęp online) i złożyć dyspozycję otwarcia lokaty. W tej samej chwili pieniądze zaczną pracować na swoje utrzymanie!

Jednak droga na skróty nie zawsze jest opłacalna. Jeśli nasz bank zapewnia zaledwie 2% w skali roku, a w innych bankach oprocentowanie sięga 4%, lepiej skorzystać z oferty konkurencji. Niestety, nie w każdym banku złożymy wniosek online i nie każdy bank udostępnia możliwość założenia lokaty bez konta. Może się bowiem okazać, że uzyskanie 4% – obecnie tyle wynosi najwyższe oprocentowanie lokat – wymaga posiadania ROR-u w tym samym banku. Dodatkowe konto zwykle wiąże się z opłatami (np. za korzystanie z karty), dlatego nawet preferencyjne warunki lokaty nie muszą decydować o wyborze banku. Jeśli chcemy złożyć depozyt u konkurencji, mamy dwa rozwiązania – albo lokata, która nie wymaga otwarcia ROR-u, albo lokata w banku oferującym bezpłatne konto osobiste.

Ranking lokat – źródło informacji o najlepszych lokatach bankowych

Jak rozeznać się w ofertach różnych banków i znaleźć lokaty o najwyższym oprocentowaniu? Wystarczy skorzystać z rankingu lokat bankowych opracowanego przez niezależnych ekspertów. Takie zestawienia publikowane są co miesiąc na stronach poświęconych sektorowi bankowemu, inwestowaniu czy oszczędzaniu. Z rankingu dowiemy się, które banki zapewniają najwyższe oprocentowanie lokat, a także sprawdzimy wszystkie najważniejsze informacje o aktualnych ofertach.

Lokaty w rankingu są z reguły podzielone według okresu przechowywania na : krótkoterminowe (1-2 miesiące), kwartalne (3-5 miesięcy), średnioterminowe (6-11 miesięcy) oraz długoterminowe (1-5 lat). Kompilacja dostarczy nam także informacji o minimalnej i maksymalnej wysokości depozytu, a także w jaki sposób możemy założyć lokatę. Zwykle w tabeli znajdziemy również przyciski przekierowujące na stronę formularzy lub regulaminów bankowych, dzięki czemu nie musimy szukać ich samodzielnie. Na  profesjonalnym rankingu lokat nie może też zabraknąć wykresów porównujących wszystkie banki oraz kalkulatora do łatwego obliczania zysków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ