Rodzaje pożyczek

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu znajdzie się w potrzebie konieczności pozyskania szybkiej gotówki. Niespodziewane naprawy, wypadki, gorszy okres w pracy lub po prostu chęć oderwania się od rzeczywistości i wyjazdu na wakacje, lista powodów nie ma końca.

Kiedy więc taka potrzeba się pojawia, warto wiedzieć, gdzie można uzyskać dodatkowe finansowanie i jaka jego forma będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Pożyczka wydaje się najbardziej dostępną i nieskomplikowaną formą uzyskania środków w szybkim tempie. Jej wymagania zazwyczaj spełnia większość z nas, przekonajmy się więc jakie rodzaje pożyczek oferuje rynek oraz która z nich sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Pożyczki bankowe vs. pozabankowe

Rynek finansowy oferuje swoim klientom dwie formy pożyczek, bankowe oraz pozabankowe. Jak nazwa sugeruje, pożyczki bankowe są udzielane przez banki, a pozabankowe oferują firmy pożyczkowe. Czym różnią się obie formy?

Pożyczki bankowe – udzielane przez banki, spłacane w ratach, zawsze związane z kosztami, wymagają zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej, są niedostępne dla dłużników, oraz wiążą się z weryfikacją w KRD i/lub w BIK.

Pożyczki pozabankowe – udzielane przez przedsiębiorstwa pożyczkowe, mogą być spłacane w całości lub na raty, zdarzają się oferty typu pożyczka zero złotych oraz pożyczki w domu klienta, dostępne dla osób z niższą zdolnością kredytową, najczęściej nieweryfikowane w KRD lub BIK.

Rodzaje pożyczek na polskim rynku

Na polskim rynku można zaobserwować kilkanaście rodzajów pożyczek, które często różnią się w niewielu aspektach, a mają za zadanie przyciągnąć oko potencjalnego klienta. Zdecydowanie większą różnorodność można zauważyć w ofercie firm pozabankowych. Oto najczęściej występujące rodzaje pożyczek pozabankowych na rynku:

  • chwilówki
  • pożyczki ratalne
  • pożyczki na dowód
  • pożyczki dla firm
  • pożyczki społecznościowe
  • pożyczki online
  • pożyczki dla zadłużonych

Oczywiście, najczęściej stosowany podział wszelkiego rodzaju pożyczek dzieli je na krótkoterminowe oraz długoterminowe. Krótkoterminowe świadczenia udzielane są zazwyczaj na okres 30 dni, chociaż można znaleźć oferty do 90 dni, a w ramach tego rodzaju pożyczki można liczyć na środki w wysokości kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Pożyczki długoterminowe, z drugiej strony, są najczęściej pożyczkami ratalnymi, udzielane na okres co najmniej kilku miesięcy, a często nawet kilkunastu, a swoim charakterem przypominają kredyty gotówkowe.

Jak wybrać odpowiednią pożyczkę?

Oferta pożyczkowa na rynku finansowym w Polsce jest bogata. Naturalnie więc pojawia się pytanie, która oferta jest najkorzystniejsza w mojej, konkretnej sytuacji? Oczywiście, nie ma uniwersalnych rozwiązań, ale powstały portale, które specjalizują się w porównywaniu ofert pożyczek. Skorzystaj z takiego portalu i wybierając pożyczkę dla siebie, uwzględnij w swojej decyzji kilka czynników, koszty, czas i rodzaj spłaty, oraz oferty promocyjne dla nowych klientów banku/ firmy pozabankowej.

W Polsce potrzebę szybkiego przypływu gotówki można zaspokoić na wiele sposobów, istnieje kilkanaście rodzai pożyczek, które czekają na klientów. Warto jednak poświęcić chwilę, przeanalizować wszystkie dostępne oferty i wybrać tę, która sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ