Zadania doradcy kredytowego. Czy warto skorzystać z jego usług?

0
1058

Wiele osób marzy o zaciągnięciu kredytu mającego na celu sfinansowanie planowanych przez nie inwestycji. Jednak droga do przyznania odpowiedniej ilości gotówki na dobrych warunkach jest bardzo długa i wymagająca poświęcenia czasu i nerwów. Właśnie wtedy z pomocą przychodzą specjaliści, określani jako doradcy kredytowi.

Czy wyróżnia się ten zawód?

Najważniejszym zadaniem doradców kredytowych jest informowanie klientów w kwestii kredytów. Musi on na bieżąco objaśniać warunki ich przyznawania oraz wytyczne, które powinien spełniać przyszły kredytobiorca. Specjalista ten jest na bieżąco ze wszystkimi aspektami prawnymi, mającymi wpływ na działalność sektora bankowego.

Jednak, aby wykonywać ten zawód, należy spełnić pewne wymogi prawne, zawarte w Ustawie o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami i agentami. Akt ten głosi, iż doradca musi otrzymać zezwolenie, wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obowiązkowo musi widnieć w spisie doradców i regularnie opłacać składki.

W tej sytuacji warto odróżnić pojęcia doradcy i pośrednika. Pośrednikiem jest nazywana osoba, która współpracuje z bankami i pobiera od nich prowizję za sprzedane usługi. Jako pośrednik bardzo często występuje także firma, zatrudniająca takich ekspertów. Otrzymanie prawa do wykonywania tego zawodu jest uzależnione od zdania egzaminu państwowego. Doradztwo kredytowe natomiast charakteryzuje się w pełni samodzielnym działaniem i posiadaniem kontaktów w większej liczbie instytucji. Z tego względu jest w stanie przedstawić swojemu klientowi dużo lepszą ofertę od tych, obecnych na rynku.

Źródłem dochodu doradcy, podobnie jak w przypadku pośrednika, jest prowizja od tego banku, z którego usługi skorzysta klient.

Dokładną stawkę, która zwykle jest wyrażana jako procent od przyznanej kwoty kredytu, określa umowa, spisana z kredytodawcą. Ze względu na taki układ pomiędzy stronami, doradca nie może wykazywać się stałymi dochodami. Należy zauważyć, iż specjalista będzie przedstawiał szeroką ofertę banku, gdyż czerpie on zyski z każdej usługi, wykupionej przez klienta.

Kto korzysta z usług doradców kredytowych?

Doradcy kredytowi najczęściej pomagają osobom, które:

  • szukają bardzo dokładnych informacji na temat usług bankowych,
  • nie wykazują się dostateczną wiedzą z zakresu kredytów,
  • chcą korzystać z najlepszych usług na rynku,
  • są ograniczane czasowo, a mimo to chcą otrzymać dofinansowanie,
  • obawiają się o to, iż nie będą w stanie dopełnić formalności przed otrzymaniem kredytu,
  • szukają pomocy w czasie trwania bieżącej umowy.

Jakie są zalety korzystania z takich usług?

Dlaczego konsumenci korzystają z pomocy doradców kredytowych? Gdzie leży ich przewaga nad bankami komercyjnymi? Przede wszystkim, jeden agent posiada oferty praktycznie wszystkich instytucji. Nie dość, że pokazuje klientowi szeroką ofertę, to jeszcze może wynegocjować z bankiem dużo lepsze warunki, niż w momencie, gdy konsument samodzielnie odwiedza wybraną placówkę. Każdy jest traktowany indywidualnie, gdyż doradca nie jest w stanie obsłużyć wszystkie osoby, które się do niego zgłaszają. Gdy już uda się nawiązać kontakt ze specjalistą, to wtedy będzie służyć pomocą w zakresie wnioskowania czy kompletowania dokumentów. I, co najważniejsze, ta usługa jest darmowa, gdyż agent otrzyma prowizję od banku za wykupione przez kredytobiorcę usługi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ