Bywa, że sytuacja życiowa zmusza nas do zaciągania kolejnych kredytów, bądź też nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że spłata dotychczasowych zobowiązań staje się tak trudna, że niemal niemożliwa. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść kredyt konsolidacyjny. Czym jest ten rodzaj kredytu oraz czy jest on dla nas korzystny? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.

Czym jest konsolidacja długu?

Nazwa kredytu konsolidacyjnego pochodzi od zjawiska konsolidacji długu. Warto więc w pierwszej kolejności wyjaśnić co to jest konsolidacja. Jest to połączenie w jeden kredyt kilku innych (dwóch lub więcej) zobowiązań finansowych (kredytów i pożyczek), zaciągniętych wcześniej, często w zupełnie różnym czasie. Wiąże się to także z ujednoliceniem stopy procentowej i pozostałych warunków pożyczki. W celu zmniejszenia miesięcznego zobowiązania najczęściej wydłuża się także okres spłaty.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Definicja kredytu konsolidacyjnego mówi, że jest to kredyt zaciągany na poczet wcześniejszych zobowiązań. Środki pozyskane poprzez zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego służą do spłacenia wcześniej zaciągniętych już kredytów. Mogą to być zarówno kredyty gotówkowe, jak i kredyt samochodowy oraz zakupy ratalne, czy zadłużenie na karcie kredytowej. Takie łączenie kredytów, a więc konsolidacja, mają na celu zmniejszenie kosztów obsługi kredytu.

Dlaczego kredyt konsolidacyjny może być korzystny?

Kredyt konsolidacyjny umożliwia obniżenie miesięcznego zobowiązania kredytowego. Jako że kredyt konsolidacyjny również musi być jakoś zabezpieczony, to najczęściej taką formą jest hipoteka na nieruchomości. Ta forma zabezpieczenia pozwala znacznie obniżyć oprocentowanie w stosunku do innych kredytów, które zostały zaciągnięte w przeszłości. Jak w przypadku każdego kredytu, tak samo i z kredytem konsolidacyjnym, warto jest dokładnie sprawdzić jego RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Zazwyczaj opłacalność konsolidacji wynika z wydłużenia okresu kredytowania oraz z obniżonych kosztów obsługi kredytu, gdyż wystarczy płacić koszty jednego z nich, a nie każdego z osobna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ