leasing 2022

W ostatnich miesiącach w internecie pojawiały się pogłoski sugerujące, że leasing samochodów przestanie się opłacać po wprowadzeniu w życie zmian związanych z Polskim Ładem. Tego typu twierdzenia nie mają jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością – leasing nadal będzie korzystną pod wieloma względami formą finansowania.

Wyjaśniamy, jakie zmiany dotyczą leasingobiorców od 2022 roku i w jaki sposób mogą wpłynąć na opłacalność leasingu. Wskazujemy również powody, dla których leasing nadal będzie cieszył się sporą popularnością wśród polskich przedsiębiorców.

Wykup samochodu z leasingu od 2022 roku – czyli o co to całe zamieszanie?

Polski Ład wprowadził tylko jedną zmianę, która może być niekorzystna dla niektórych leasingobiorców. Jest ona związana z wykupem samochodu po zakończeniu leasingu. Do tej pory przedsiębiorca mógł wykupić pojazd na korzystnych warunkach, następnie wprowadzić go do majątku prywatnego i już po 6 miesiącach sprzedać bez konieczności opłacania podatku dochodowego – zawierając standardową umowę kupna-sprzedaży.

Od 1 stycznia 2022 roku każde auto wykupione przez przedsiębiorcę z leasingu powinno zostać wpisane do majątku jego firmy, nawet jeśli będzie wykorzystywane do celów prywatnych. Późniejsza sprzedaż takiego pojazdu zostanie potraktowana jako przychód z działalności gospodarczej, jeżeli nastąpi wcześniej niż przed upływem 6 lat od daty wykupu. Spowoduje to konieczność zapłacenia podatku PIT od zawartej transakcji.

Nowe zasady będą dotyczyć również trwających umów leasingu, które zostały zawarte przed dniem wprowadzenia zmian. Nic nie zmienia się natomiast pod względem podatku VAT – nadal nie będzie on naliczany w przypadku sprzedaży auta wykupionego z leasingu i przekazanego do prywatnego majątku.

W jaki sposób Nowy Ład wpływa na opłacalność leasingu?

Leasing stanie się nieco mniej opłacalny jedynie dla tych przedsiębiorców, którzy planują wykupić samochód z leasingu, a następnie szybko go sprzedać bez opłacania podatku dochodowego. W żadnym wypadku nie spowoduje to jednak, że leasing przestanie się opłacać. Nadal będzie można wykupić pojazd nawet za 1% jego wartości. Leasingobiorca może również zrezygnować z wykupu po zakończeniu leasingu operacyjnego, zwrócić pojazd firmie leasingowej i zdecydować się na finansowanie nowego auta – przy zachowaniu tej samej wysokości raty będzie to pojazd lepiej wyposażony i o ulepszonych właściwościach jezdnych.

Dlaczego leasing nadal się opłaca?

Przedstawiamy najważniejsze argumenty przemawiające za tym, że leasing samochodu w dalszym ciągu pozostanie korzystną formą finansowania.

Łatwa dostępność

Leasing samochodu jest dostępny dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność od minimum 6 miesięcy. Można otrzymać finansowanie nawet bez wysokiej zdolności kredytowej czy wnoszenia wkładu własnego.

Brak zawiłych formalności

Decyzja o udzieleniu finansowania możne zostać wydana od ręki – w dniu złożenia wniosku, co umożliwia zastosowanie uproszczonej procedury weryfikacyjnej. Leasingobiorca nie musi wtedy przedstawiać dokumentów finansowych, umów czy zaświadczeń z ZUS, ani spełniać innych czasochłonnych formalności. Wystarczy, że do wniosku dołączy pisemne oświadczenie o wynikach finansowych swojej firmy.

Możliwość finansowania różnych samochodów

W leasing można wziąć nowe i używane samochody różnych marek. Mogą być to zarówno auta osobowe, dostawcze, jak i ciężarowe powyżej 3,5 tony.

Legalna optymalizacja podatkowa

Sfinansowanie samochodu za pomocą leasingu pozwala przedsiębiorcom zmniejszyć obciążenia podatkowe. Mogą oni uwzględniać opłacone raty w kosztach uzyskania przychodu, a także odliczać naliczony VAT. Leasing umożliwia również zaliczanie w koszty firmowe opłat związanych z umową (np. opłat manipulacyjnych), a także wydatków eksploatacyjnych, np. serwisu, przeglądów czy wymiany opon i wycieraczek.

Korzystne rabaty

Firmy leasingowe podejmują stałą współpracę z dostawcami samochodów oraz towarzystwami ubezpieczeniowymi, dlatego są w stanie uzyskać atrakcyjne cenowo oferty dla swoich klientów. Dzięki temu całkowite koszty leasingu mogą być nieco niższe.

Możliwość dostosowania wysokości raty do możliwości finansowych

Koszt leasingu samochodowego wciąż będzie w głównej mierze zależał od ceny samego auta. Zdecydowanie droższy okaże się leasing Mercedesa klasy premium niż gdy weźmiemy popularny pojazd marki Volkswagen w leasing. Można w różny sposób zmniejszyć wysokość miesięcznej raty – poprzez zawarcie umowy na długi okres (np. 60 miesięcy), wpłacenie dużej opłaty wstępnej czy wybór opcji leasingu z wysokim wykupem. Niektórzy leasingodawcy umożliwiają zmianę wysokości rat w trakcie trwania umowy. Możliwe jest także dostosowywanie harmonogramu spłaty, co jest przydatne np. dla przedsiębiorców z branż o dużej sezonowości.

Uniknięcie obniżania zdolności kredytowej

Leasing nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej. Dzięki temu leasingobiorca może w przyszłości ubiegać się o kredyt w banku, np. w celu sfinansowania innych środków trwałych.

Dodatkowe usługi w cenie raty

Na rynku można znaleźć ofertę leasingu full service, czyli z pełną obsługą. W cenę raty są wtedy wliczone dodatkowe usługi, np. serwis, przeglądy, wymiana opon i wycieraczek, karta paliwowa itp. Pozwala to przedsiębiorcy zwiększyć przewidywalność kosztów używania samochodu w firmie – nie zostaną one zwiększone nawet po stłuczce, wypadku czy awarii pojazdu.

Nie powinno więc być żadnych wątpliwości, że leasing samochodu nadal się opłaca. Będzie on korzystną formą finansowania inwestycji pomimo wprowadzenia niekorzystnych zmian związanych z prywatnym wykupem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ