Czym jest zdolność kredytowa

Jednym z określeń, które zna każdy kredytobiorca, jest zdolność kredytowa. To o niej mówią doradcy w banku wyliczając wysokość raty kredytu, to na nią się powołują także analitycy bankowi, odmawiając klientowi prawa do korzystania z dodatkowego źródła finansowania jego przyszłych zakupów.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytową należy rozumieć jako zdolność klienta do spłaty kredytu. W praktyce oznacza to, że badane są miesięczne przychody kredytobiorcy, zliczane są jego wynagrodzenia i premie, a następnie odlicza się od nich wszystkie stałe wydatki takie, jak: czynsz, opłaty za telefon, gaz czy energię elektryczną. Jeśli kredytobiorca spłaca już jakieś kredyty, wówczas rata takiego kredytu jest również odliczana od dochodu kredytobiorcy, który po uwzględnieniu wydatków bieżących na wyżywienie czy zakupy chemiczne powinien mieć jeszcze nadwyżkę finansową. Jeśli ta nadwyżka przekracza wysokość raty kredytu, który kredytobiorca chce zaciągnąć, wówczas mówi się o tym, że ma zdolność kredytową.

Jak poprawić własną zdolność kredytową

Każdy kredytobiorca może poprawić własną zdolność kredytową. Pierwszym sposobem jest oczywiście wzrost wynagrodzenia lub też korzystanie z dodatkowych form zatrudnienia, aby zwiększyć swoje dochody. Jeśli to nie jest możliwe, wówczas warto obniżyć wydatki stałe, które mają duży wpływ na zdolność kredytową. W przypadku zaciągania kredytów ważne jest, aby spłacić wcześniejsze kredyty i zobowiązania o charakterze kredytowym. W tym przypadku należy spłacić kartę kredytową i ją zamknąć, podobnie należy postąpić z debetem lub kredytem odnawialnym w rachunku, które obniżają zdolność kredytową. Jeśli nie możemy takiego zobowiązania spłacić, warto je chociaż obniżyć poprzez obniżenie kwoty debetu czy zmniejszenie limitu na karcie kredytowej. Dobrym pomysłem w przypadku kilku kredytów może być także zastąpienie ich kredytem konsolidacyjnym. Ten kredyt pozwala na zastąpienie kilku zobowiązań kredytowych jednym kredytem, co w praktyce oznacza spłatę jednej raty kredytu, zazwyczaj niższej niż wszystkie raty zaciągniętych kredytów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ