Własna firma czy etat - na co się zdecydować

Choć większości Polaków marzy się prowadzenie własnej firmy, to jednak na taki sposób zarabiania decyduje się niewielu. Co oprócz formalności różni prowadzenie własnej firmy od pracy na etacie?

Praca na etacie

Osoby zatrudnione na etacie mają zagwarantowane podstawowe prawa, a ich zatrudnienie jest regulowane przez zapisy z kodeksu pracy. Polski pracownik ma czterdziestogodzinny tydzień pracy, ma również prawo od odebrania godzin lub do dodatkowej gratyfikacji w przypadku pracy w nadgodzinach. Zgodnie z kodeksem pracy w zależności od stażu pracy ma również prawo do płatnego urlopu w wymiarze nie większym niż 26 dni w przypadku pracowników o stażu pracy dłuższym niż 10 lat, przy czym w tym przypadku do stażu wlicza się także ostatnią ukończoną szkołę. W przypadku zachorowania pracownik może pozostać w domu, a za czas jego nieobecności wypłacany jest zasiłek chorobowy w wysokości 80% wynagrodzenia. Jednocześnie to pracodawca potrąca z wynagrodzenia pracownika składki na ubezpieczenie społeczne oraz należy podatek.

Własna działalność

Osoby prowadzące własną działalność muszą same odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne oraz naliczać i odprowadzać należny podatek. W zależności od tego, czy terminowo opłacają oni składkę chorobową, mogą również korzystać z płatnych zwolnień. przy czym wysokość takiego świadczenia wyliczana jest na podstawie opłaconych składek. Właściciel firmy ma nienormowany czas pracy, a za okres urlopu nikt mu nie płaci dodatkowego wynagrodzenia. Jeśli jego firma działa, a on chce skorzystać z czasu wolnego, może to zrobić, przy czym bez względu na to, czy osiąga przychody, czy też nie, jest zobligowany do opłacenia składek do ZUS. Brak przychodów w firmie oznacza brak środków dla przedsiębiorcy.

Decydując się na własną działalność wielu przyszłych przedsiębiorców nie bierze pod uwagę tego, że ich czas pracy nie będzie regulowany przez kodeks pracy. Osoby prowadzące działalność muszą również pozyskiwać klientów, sprzedawać swoje produkty i usługi oraz dokonywać rozliczeń księgowych, zatem na prowadzenie firmy potrzebują znacznie więcej niż 40 godzin pracy na etacie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ