Jakie konto dla dzieci wybrać

Zgodnie z obowiązującym prawem dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą być właścicielami samodzielnie prowadzonych rachunków bankowych. Po 13 urodzinach mogą, ale w określonym zakresie, aby uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych wraz z 18 urodzinami, co w praktyce oznacza możliwość samodzielnego dysponowania własnymi środkami. Jakie konto dla dzieci wybrać, aby nauczyć je zarządzania pieniędzmi?

Konta dla najmłodszych

Dziecko, które ma więcej niż 13 lat, w niektórych bankach może posiadać własne konto, do którego wydawane są karty płatnicze, a sam rachunek może być obsługiwany przez internet. Taki rachunek może być prowadzony jako samodzielny rachunek, może również być subktontem otwartym w ramach rachunku rodzica. W tym przypadku to rodzic określa limity wypłat z bankomatów czy ilość i wartość realizowanych przelewów. Taki rachunek może być prowadzony bezpłatnie po spełnieniu dodatkowych wymagań względem płatności kartą czy wysokości wpływów na rachunek. Jeśli dziecko ma od 13 do 17 lat, to rachunek bankowy musi być otworzony w obecności rodzica lub opiekuna ustawowego. Dzieci poniżej 13 roku życia mogą prowadzić rachunek jako subkonto do konta rodziców jedynie w banku PKO BP.

Konto dla studenta

W wielu bankach oddzielną kategorią klientów są studenci i młodzież ucząca się. W tym przypadku rachunek jest prowadzony na rzecz osoby, która ma co najmniej 18, ale nie więcej niż 26 lat. Taki rachunek może być obsługiwany z wykorzystaniem karty płatniczej i aplikacji internetowej.

Konta oszczędnościowe – bez ograniczeń wiekowych

Nieco inaczej funkcjonują rachunki oszczędnościowe oraz lokaty zakładane dla dziecka. W tym przypadku dziecko może samodzielnie dysponować zgromadzonymi środkami po ukończeniu 18 roku życia. Ze środków na takich rachunkach mogą także korzystać rodzice, ale w kwocie ustalonej w przepisach oraz przeznaczając wypłacane środki na określone cele, związane np. z edukacją dziecka. Takie rachunki mogą być prowadzone w polskich złotych lub w walucie, może je otworzyć rodzic lub członek rodziny w imieniu dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW co zainwestować pieniądze
Następny artykułLokata dla dziecka

Cześć! Biznes to moja pasja i sposób na życie. Jeśli czujesz tak samo na pewno nawiążemy nić porozumienia.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ