Spread walutowy oznacza różnicę pomiędzy ceną kursu sprzedaży, a ceną kursu kupna. W przypadku wymiany waluty w bankach i kantorach tradycyjnych, różnice kursowe mogą być bardzo duże, co przekłada się na niezbyt korzystne warunki wymiany i niski zysk. O wiele lepiej pod tym względem wypadają e-kantory, czyli kantory internetowe.

Spread walutowy w bankach

Ustalane przez banki kursy wymiany walut są zazwyczaj bardzo nieatrakcyjne. Banki dodają do takich transakcji niemałe kwoty, stanowiącą indywidualnie ustaloną marżę na podstawie aktualnych kursów tabelowych. Obowiązujące obecnie kursy walutowe udostępniane na stronach internetowych banków, jednak można je sprawdzić również za pomocą porównywarki https://spred.pl. Zazwyczaj dane aktualizowane są kilka razy dziennie. Spread w bankach może być dość zróżnicowany, ponieważ zależy nie tylko od samej waluty, ale również indywidualnej marży pobieranej przez bank.

Spread w tradycyjnych kantorach

Podobnie jak w przypadku banków, tradycyjne kantory same ustalają kursy wymiany walut, co przyczynia się do znacznych różnic w spreadzie. Kursy te są jednak zazwyczaj znacznie korzystniejsze od tych oferowanych przez banki. Ich wadą są dość ograniczone możliwości porównywania, jednak pozwala na to chociażby portal https://strefawalut.pl. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zarówno banki oraz kantory muszą być powiadamiane wcześniej, jeżeli kwota pieniędzy do wymiany będzie dość wysoka. Wówczas konieczne jest przygotowanie środków, co może utrudniać szybkie i korzystne pod względem kursu dokonanie wymiany.

Kursy w kantorach internetowych

Z reguły prowizja pobierana przez kantory internetowe jest bardzo niewielka, dzięki czemu ich klienci mogą dokonywać wymian walutowych kilka razy taniej niż w punktach tradycyjnych czy nawet za dziesięciokrotnie mniejszy spread, niż w przypadku banków. Dodatkową zaletą jest fakt, ze wiele kantorów internetowych posiada w swojej ofercie specjalne promocje, które pozwalają na dokonywanie wymian walutowych całkowicie pozbawionych spreadu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ