Kolory okien

Budowa domu oznacza podejmowanie wielu, ważnych wyborów, które decydują o jego właściwościach zapewniających bezpieczne i komfortowe mieszkanie. Oprócz funkcjonalności istotna jest także estetyka, na którą wpływ mają kolory i detale. Współczesna stolarka okienna wyróżnia się już nie tylko praktycznością, która na pewno jest bardzo ważna. Na równi z nią położony jest walor estetyczny, o którym decyduje paleta barw, która jest bardzo zróżnicowana.

Okna jak z palety malarza

Podążając za wyznaczanymi trendami producenci okien tworzą kolejne palety kolorów swoich wyrobów, które stają się spójną całością z elewacją budynku, ale i jego wnętrzem. Spełnienie fantazji gospodarzy stało się realne, ponieważ bogate wzornictwo pozwala na stworzenie takiego wizerunku, o jakim marzą. A możliwości są ogromne. Materiały budowlane i szeroki asortyment pozwalają na kreację wymyślnych konstrukcji, dzięki którym domy z daleka są podziwiane i stają się obiektem odwzorowań dla innych.

Popularna biel, która niegdyś była jedynym, obok brązu kolorem, na który można było sobie pozwolić, dziś jest już sporadycznie widziana w nowym budownictwie i wypierana przez cały szereg innych, wymyślnych odcieni. Paleta barw stwarza ogromne możliwości, które ograniczyć może tylko wyobraźnia.

Spójność z budynkiem

Próbniki prezentowane przez producentów zaczynają się na zachowawczych i klasycznych kolorach brązu, szarości i beżu, przechodząc jednak w awangardowe odcienie bordo, niebieskiego, srebrnego lub zieleni. Oczywiste jest, że dobór materiału, z jakiego produkt został wykonany jest istotny, ale obecnie do wszystkich dostępnych komponentów można dobrać interesujący kolor. Ważne jest, aby ten pasował do wielu elementów zewnętrznych budynku tj. elewacji, podbitki, drzwi, dachu lub bramy garażowej, ale jednocześnie był na tyle pasujący do upodobań właściciela, aby cieszył do przez długie lata.

Kolor a wnętrze

Kolory okien powinny być także harmonijne z wnętrzem mieszkania, a te obecnie charakteryzują się wieloma, wyszukanymi stylami, wśród których dominuje różnorodna kolorystyka i dodatki.
Minimalistyczny i zachowawczy styl skandynawski charakteryzuje się bielą, drewnem, oraz naturalnymi obiciami dekoracyjnymi typu cegła. Zachowawczym kolorem okien, pasującym do wnętrz w tej tonacji będą motywy organiczne skupione wśród beżu i brązu, choć dla tych, którzy lubią eksperymentować i nie boją się wyróżniających dodatków, idealnie sprawdzą się również grafity, a nawet bordo.

Nowoczesny styl to jednak przede wszystkim biel, szarość, oraz dużo szkła, które można obecnie zlokalizować wszędzie i zawsze będzie pełniło elegancką funkcję. Dobór okien do takich przestrzeni nie jest problemem, ponieważ każdy odcień będzie dopełnieniem uroku całości wnętrza. Idealnie sprawdzą się jednolite kolory plastikowych okien w odcieniach popielu, złamanej bieli, lub antracytu, ale także naturalne kolory takie jak mahoń, orzech, lub dąb.

Są jednak i tacy, którzy lubują się w bogactwie stylu glamour, przepełnionym świecidełkami i złotem. W takich wnętrzach okna nie mogą się wyróżniać, odwracając uwagę przepychu całości. Powinny być subtelnym dodatkiem w ciemnych kolorach czerni, szarości lub też jasnej palecie bieli, złamanego złota czy srebra. Jednak jeśli właściciel chce i w oknach utrzymać barokowy temperament, producenci przewidują palety w tonacjach błysku, wzorując się na kamieniach szlachetnych typy agat, szmaragd lub bursztyn.

Loftowe wnętrza, przypominające opuszczone fabryki, mają swój urok, w którym często dominują industrialne dodatki w postaci cegły czy betonu. Takie pomieszczenia są często ciemne, dlatego rolą okien jest ich odpowiednie naświetlenie. Duże przestrzenie szyb, podkreślone jasną kolorystyką wprowadzą naturalną radość, płynącą z zewnątrz i doskonale spiszą się w komforcie użytkowania lokalów.

O tym, jaki kolor okien wybrać, decyduje gospodarz, bazując na swoich upodobaniach i guście. Szczęściem okazują się podążający za trendami producenci okien, którzy nie pozwalają wyprzedzić się modzie. Warto jednak pamiętać, że trendy przemijają, a wymiana okien to spory wydatek, dlatego decyzja o wyborze koloru powinna być przemyślana, aby cieszyła i zdobiła dom przez lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ