darowizna mieszkania - jakie są zasady?

Nieodpłatne przekazanie mieszkania, następuje najczęściej w formie darowizny. W taki sposób można przekazać bliskiej osobie mieszkanie. Jednak aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, musimy zachować odpowiednią formę darowizny.

Umowa darowizny

Umowę darowizny najlepiej jest sporządzić w formie pisemnej, jednak nie jest to obowiązkowe. Z kolei w przypadku darowizny mieszkania, nie obejdzie się bez ingerencji notariusza. Akt notarialny, który zostanie sporządzony przez notariusza, zwalnia podatników z obowiązku zgłoszenia tego zajścia do Urzędu Skarbowego. Notariusz również może dokonać wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, co jest ułatwieniem.

Przeczytaj też: http://www.szkolaprzedsiebiorczosci.com.pl/2020/01/09/skala-podatkowa-jak-przebiega-rozliczenie-na-zasadach-ogolnych/

Jaki podatek należy zapłacić od darowizny mieszkania?

Osoba, która dostała darowiznę w postaci mieszkania, jest zobowiązana do zapłaty podatku od spadku i darowizy. Taki podatek możemy podzielić na 3 grupy. Podział ten został dokonany, ze względu na kwotę wolną od podatku.

Pierwsza grupa to najbliższa rodzina (małżonek, zstępni), która otrzymała darowiznę. W tym przypadku maksymalna kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł. W ramach tej grupy istnieje jeszcze tak zwana grupa zero, w której nie ma obowiązku płacenia podatku. Bez znaczenia jakiej wartości będzie darowizna.

Druga grupa to zstępni rodzeństwa, obdarowani darowizną. W tym przypadku maksymalna kwota, która jest zwolniona od podatku wynosi 7276 zł.

Trzecia grupa to inni nabywcy. Maksymalna kwota darowizny, która jest zwolniona od podatku to 4902 zł.

Każda osoba, która otrzymała darowiznę, powinna zgłosić zaistniałą sytuację do Urzędu Skarbowego oraz dodatkowo opłacić należny podatek od darowizny.

Zabezpieczenie prawa do mieszkania – ustanowienie służebności

W momencie, gdy darczyńca postanowi przekazać mieszkanie w formie darowizny wybranej osobie, traci on prawo do użytkowania z niego, na obecnych zasadach. Po prostu przestaje być jego właścicielem, staje się wyłącznie lokatorem. Jeżeli nadal w nim mieszka lub w przyszłości będzie planował ponownie zamieszkać, nie ma takiej możliwości bez zawarcia stosownej umowy.

Źródło: https://www.edukacjabezgranic.pl/

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ