Kontrakty CFD mają zarówno plusy, jak i minusy. Jako pierwszą zaletę CFD powinna zostać wymieniona przede wszystkim dźwignia finansowa. Oznacza to, iż możliwie staje się dokonanie stosunkowo wysokich inwestycji, uwzględniając przy tym niewielki wkład własnego kapitału. Przykładowo wymogi co do depozytu stanowiącego zabezpieczenie dla jednego kontraktu CFD na DAX wynosi około 700 euro, zaś jego warto to 3,400 euro.
Drugim plusem jest prostota dotyczącą instrumentu. Proces kupowania CFD jest identyczny jak w przypadku akcji. Jeśli kupujemy CFD, to zajmujemy długą pozycję i spekulujemy na wzrosty w zakresie cen. Jeżeli zajmujemy się sprzedażą CFD to zajmujemy krótką pozycję, jak i spekulujemy na spadek cen a zakresie bazowego aktywna. Ceny dotyczące kupna i sprzedaży są w zasadzie takie same, jak ceny bazowego aktywna. Wypłaty dywidendy trafiają na nasz rachunek.
Kontrakty CFD stanowią znakomitą alternatywę dla kontraktów typu futures. Sporą zaletą CFD, jeżeli porównać je z kontraktami futures, będzie rozmiar kontraktu, jak i depozytu, który stanowi zabezpieczenie. Przykładowo kontrakt typu ES (E-mini) ma depozyt zabezpieczający na pojedynczy kontrakt w wysokości około 8 tysięcy USD, z kolei zaś zabezpieczający depozyt w przypadku zakupu pojedynczego kontraktu CFD w przypadku indeksu SP500 to 175 USD. Kontrakty CFD pozwalają na bycie bardziej elastycznym, tym bardziej w przypadku rachunków na kwotę poniżej kilkudziesięciu tysięcy USD. Poza tym trzeba mieć na uwadze również koszty transakcyjne, czyli prowizje, które w wypadku kontraktów futures są dużo niższe. Jeśli chcemy zająć się na poważnie kontraktami CFD, warto odwiedzić stronę Banku.
Jakie wady mają kontrakty CFD?
Wadą CFD są przede wszystkim odsetki, które będziemy musieli zapłacić, jeżeli przetrzymujemy otwartą pozycję na następny dzień. Odsetki, w zależności od wybranego kierunku pozycji możemy otrzymywać albo też płacić. Poza tym mając CFD nie posiadamy prawa do głosu w zgromadzeniu, jak ma to miejsce w wypadku, kiedy posiada się akcje.
Kolejną wadą, która może być dla niektórych zaletą, jest wspomniana już wyżej dźwignia finansowa. Handlując z użyciem dźwigni, możemy otwierać większe pozycje z małą kwotą wejścia. Dzięki czemu możliwie staje się dla nas generowanie większych zysków. Niestety dźwignia może także zadziałać przeciwko nam, jeżeli pozycja nie będzie się rozwijała zgodnie z przewidywaniami. Dlatego też zawsze lepiej będzie sprawdzić ewentualne opcje handlu na tak zwanej platformie demonstracyjnej.