Wypadki komunikacyjne zdarzają się codziennie. Dotyczą zarówno kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, powinieneś jak najszybciej zareagować. O ile uczniowie mają zajęcia z pierwszej pomocy i są na bieżąco z tym, jak powinna ona wyglądać, o tyle osoby dorosłe nie zawsze uczestniczą w szkoleniach z pierwszej pomocy. Chcesz uratować życie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Wyszkoleni pracownicy

Pracownicy stale się przemieszczają. Dziś to już nie tylko kwestia delegacji raz na rok, ale też codziennych podróży między miastami czy spotkań z klientami. Większa mobilność zwiększa ryzyko wypadku komunikacyjnego. Niezależnie od tego, czy pracownicy prowadzą samochód, czy korzystają z komunikacji miejskiej, warto zaoferować im szkolenia z pierwszej pomocy. Jak już wspomniano, wypadki zdarzają się codziennie, warto wiedzieć, że im szybciej osoby postronne zareagują, tym większa jest szansa na uratowanie życia poszkodowanego. Z pewnością nie każdy rozważy wzięcie udziału w kursie we własnym zakresie. Szkolenie firmowe jest więc świetnym sposobem na uzupełnienie ewentualnych braków.

Wszystko, co musisz wiedzieć o szkoleniach z pierwszej pomocy

Wypadki komunikacyjne wymuszają na osobie postronnej podjęcie działań w określonej kolejności. Ciągłość wykonanej przez nas akcji ratowniczej umożliwia podtrzymanie funkcji życiowych do czasu przyjazdu służb ratowniczych. W trakcie szkoleń pracownicy zaznajamiani są przede wszystkim z podstawami prawnymi. Jak wiadomo, każda osoba będąca świadkiem wypadku ma obowiązek udzielić pomocy  poszkodowanym (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Strach przed podjęciem działań ratujących życie najczęściej wynika z niewiedzy. Do tego odnosi się kolejny punkt szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla firm. Pracownicy są zaznajamiani z tzw. „łańcuchem przeżycia”, czyli z kolejnością podejmowanych działań na miejscu zdarzenia. Następnie wykwalifikowani ratownicy uczą, jak przygotować się do resuscytacji krążeniowo-oddechowej zależnie od różnych sytuacji oraz jak ją dobrze przeprowadzić. Kolejny element szkolenia obejmuje pierwszą pomoc rozumianą jako ewakuację osób poszkodowanych z pojazdów. Nie zawsze mogą to zrobić amatorzy, ale zdarza się i tak, że wypadek komunikacyjny nie był poważny i nawet świadek zdarzenia może pomóc poszkodowanemu opuścić samochód.

Wypadki komunikacyjne dotyczą też Ciebie

Każdy może stać się ofiarą lub ratownikiem w wypadku komunikacyjnym, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z zasadami działania. Pracownicy firmy Team Prevent prowadzą również szkolenia z pomocy dla poszkodowanego motocyklisty. Uczą ułożenia pacjenta w pozycji bezpiecznej. Szkolenia z pierwszej pomocy obejmują także podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną o AED, czyli o automatycznych defibrylatorach zewnętrznych, które są dostępne w wielu miejscach publicznych. Ostatni punkt szkolenia to omówienie wyposażenia apteczki. Po zakończeniu instruktażu pracownicy są gotowi do działania w sytuacjach kryzysowych.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł „Dowiedz się dlaczego warto odbyć szkolenie z zakresu pierwszej pomocy” został stworzony dzięki informacjom otrzymanym od przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ