Makler

Praca na giełdzie papierów wartościowych nie jest dla każdego, ale doskonale sprawdzają się w niej osoby odważne i przebojowe, które nie boją się ryzyka i działania pod presją. Makler giełdowy to stanowisko uważane za prestiżowe i dobrze płatne, odpowiednie dla ludzi interesujących się notowaniami akcji i ekonomią na zaawansowanym poziomie.

  1. Zawód makler
  2. Dom maklerski – miejsce pracy maklera
  3. Duże pieniądze = duża odpowiedzialność

Do podstawowych obowiązków maklera należy współpraca z klientem, dotycząca inwestycji na giełdzie. Makler świadczy więc usługi informacyjne i doradcze.

Zawód makler

Maklerem może zostać niemal każdy. Od osób na tym stanowisku nie wymaga się ukończenia studiów wyższych, a jedynie wykształcenia średniego, chociaż większość maklerów posiada kierunkowe wykształcenie, np. są absolwentami ekonomii lub innego kierunku związanego z finansami. Makler powinien być krystalicznie czysty pod względem prawnym, a więc nie może być karany, szczególnie za przestępstwa gospodarcze. Dobrze, jeśli posługuje się co najmniej jednym językiem obcym. Warunkiem koniecznym jest zdobycie licencji maklerskiej, którą otrzymuje się po zdaniu państwowego egzaminu. Na jej podstawie Komisja Nadzoru Finansowego wpisuje maklera na listę maklerów papierów wartościowych.

Dom maklerski – miejsce pracy maklera

Konkurencja na rynku pracy w zawodzie maklera nie jest zbyt duża. Egzamin, który trzeba zdać, aby uzyskać licencję na wykonywanie zawodu, skutecznie eliminuje jednostki słabo przygotowane do pracy na giełdzie. Podstawowym miejscem pracy maklera jest dom maklerski, a więc przedsiębiorstwo, które zajmuje się działalnością maklerską, czyli:

  • zarządzaniem portfelem aktywów – własnych lub innego inwestora,
  • oferowaniem i sprzedażą papierów wartościowych inwestorom,
  • usługami brokerskimi w zakresie dokonywania zleceń sprzedaży i kupna instrumentów finansowych, które wykonywane są na rachunek klienta,
  • przeprowadzaniem transakcji giełdowych na własny rachunek,
  • doradztwem inwestycyjnym.

Duże pieniądze = duża odpowiedzialność

Zarobki maklera są zależne od jego wyników, a więc początkowo często nie prezentują się bardzo zachęcająco. Jednak wraz ze zdobytym doświadczeniem rośnie zwykle wynagrodzenie, aby docelowo osiągnąć kwoty pięciocyfrowe każdego miesiąca. Zawód maklera jest dobrze płatny, jednak wiąże się z nim również ogromna odpowiedzialność, nie tylko za własne pieniądze, ale również pieniądze klientów. To stresująca praca, która wymaga ciągłej dyspozycyjności i nieustannego obserwowania ruchów na rynkach giełdowych.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ