Jakie mogą być konsekwencje zgubienia dowodu?

Zgubienie dowodu osobistego może zdarzyć się każdemu z nas. Jak powinniśmy postępować wtedy, gdy jesteśmy pewni, że dowód został zagubiony?

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem, który ma za zadanie potwierdzać tożsamość, na przykład w urzędach czy instytucjach. Warto wobec tego mieć go zawsze przy sobie. Jednak, podobnie jak inne dokumenty, możemy go zgubić.

Gdzie zgłosić zagubienie dowodu?

Przede wszystkim w przypadku zgubienia dowodu powinniśmy zgłosić ten fakt do naszego Urzędu Gminy albo Urzędu Miasta. Gdy dowód zniknął wtedy, gdy przebywamy za granicą, powinniśmy udać się do polskiej placówki konsularnej,

Jeżeli podejrzewamy, że dowód mógł zostać skradziony, w takim przypadku powinniśmy udać się na policję, która przekaże nam odpowiednie zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży dowodu osobistego.

Gdy posiadasz tak zwany podpis zaufany i korzystasz z platformy internetowej ePUAP, w takim przypadku masz możliwość zgłoszenia uszkodzenia lub utraty dowodu osobistego on-line.

Dlaczego powinniśmy zastrzec dowód od razu?

Gdy dowód osobisty dostanie się w ręce niepowołanych osób, wtedy może skutkować to wieloma kłopotami. Może być on wykorzystany między innymi do wzięcia pożyczki w banku, skorzystania z pożyczki ratalnej, na przykład w sklepie z elektroniką, okazania w pojazdach komunikacji miejskiej w przypadku braku biletu, zawierania umów, składania poręczeń.

Możemy się przed tym ustrzec, gdy w porę zastrzeżemy dowód osobisty. Wtedy instytucje, które będą chciały go sprawdzić, zobaczą w bazach, że dowód został zagubiony albo skradziony. Oczywiście, może się zdarzyć, że bazy te nie zostaną sprawdzone, ale wówczas, gdy otrzymamy odpowiedni dokument informujący o tym, że dowód zagubiliśmy lub został on skradziony, będziemy mieli potwierdzenie, że to nie my wykorzystaliśmy go do danej transakcji czy umowy.

Do bezpiecznego zaciągania pożyczek na dowód zaprasza serwis Getbucks.com. To tutaj możesz otrzymać pożyczkę bez wychodzenia z domu. Sprawdź serwis Getbucks.com już teraz!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ