Stoisz przed wyborem kierunku studiów podyplomowych i zastanawiasz się, czy transport i spedycja będzie tym właściwym? A może dostałeś ofertę pracy w tym zawodzie i zastanawiasz się, czy podołasz obowiązkom mimo braku doświadczenia? Praca w spedycji nie należy do łatwych, w dodatku to jeden z tych zawodów, gdzie pracodawcy oczekują czegoś więcej niż ukończenia studiów. Dowiedz się zatem, na czym polega praca spedytora i czy to zajęcie jest stworzone właśnie dla Ciebie.

Jak zostać spedytorem?

Ukończenie studiów kierunkowych nie zagwarantuje Ci sukcesu w tej branży. Specyfika pracy w spedycji wymaga bowiem wykazania się szczególnymi cechami osobowości. W spedycji poradzą sobie jednostki pewne siebie, które z równą śmiałością będą walczyć o klienta, jak i rozmawiać z międzynarodowym kontrahentem. W tej branży przydają się również zdolności dyplomatyczne, gdyż codziennie musisz sobie radzić z konfliktami, niezadowolonymi pracownikami i spięciami na różnych polach. Musisz być osobą dynamiczną i odporną na stres, gdyż często na podjęcie dobrej decyzji będziesz miał nie więcej niż 5 sekund. Niezbędne są również zdolności organizacyjne, które pomogą Ci równocześnie ogarnąć liczną flotę i jeszcze liczniejsze zamówienia. Aby zdobyć pracę w spedycji, musisz również być osobą odpowiedzialną i skłonną do poświeceń, gdyż spedytor powinien być stale pod telefon, a nierzadko podjąć działanie na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Mile widziana jest również znajomość języków obcych, a także wszechstronna wiedza z zakresu transportu, ekonomii, prawa i systemów informatycznych.

Jakie obowiązki ma spedytor?

Spedycja to dziedzina branży TSL (transport- spedycja, logistyka), której zdaniem jest organizacja transportu towarów i osób. Obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku można podzielić na:

Spedycję właściwą (spedytor „czysty:):

  • zdobywanie zleceń na transport
  • podpisywanie umów z kontrahentami i klientami
  • prowadzenie dokumentacji transportowej
  • dbanie o bezpieczeństwo przesyłki
  • odbiór i wysłanie przesyłki

Spedycję mieszaną:

  • dowóz i przewóz towarów/osób
  • załadunek i rozładunek towarów
  • magazynowanie przesyłek
  • pobieranie należności za transport

Praca spedytora może polegać na organizowaniu transportu wyłącznie na terenie kraju lub również poza jego granicami. W drugim przypadku spedytor musi wykazać się znajomością języków obcych oraz orientować się w prawie przewozowym oraz prawie drogowym obowiązującymi w innych krajach.

Czy warto zostać spedytorem?

Już wiesz, na czym polega praca w spedycji. Ale zapewne nadal nurtuje Cię kwestia zarobków. Te nie należą do najwyższych, gdyż na początek zarobisz 2000-2500 zł netto. Jednak praca spedytora zapewnia duże możliwości rozwoju – praca w transporcie międzynarodowym, lotniczym lub morskim zapewnia zarobki rzędu 6-10 tys. złotych. Na wynagrodzenie zwykle składają się podstawa oraz prowizja od zlecenia lub ładunku. System prowizyjny jest bardzo motywujący, a sama praca nie należy do nudnych, więc jest to doskonałe zajęcie dla osoby, która chce się wykazać i nie boi się wyzwań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ