Wiele osób myśli, że zawód stewardessy ogranicza się do zwiedzania całego świata i usługiwania pasażerom. Jednak nazywanie stewardessy „podniebną kelnerką” to krzywdzący stereotyp, który ma niewiele wspólnego z tą pracą. To zajęcie prestiżowe, ale i bardzo wymagające, zarezerwowane wyłącznie dla kobiet opanowanych, odpornych na stres i o pozytywnym usposobieniu. Sprawdź, jak wygląda praca stewardessy i czy masz szansę na zatrudnienie w liniach lotniczych.

Praca stewardessy – bujanie w obłokach czy twarde lądowanie?

Niewątpliwą zaletą zawodu stewardessy jest możliwość częstego podróżowania i poznawania świata. Niestety, bynajmniej nie oznacza to, że stewardessa łączy zarabianie z nieustającymi wakacjami. Zwykle po przylocie ma tylko 15 minut na odpoczynek i przygotowanie się do następnego lotu. Jeśli lot odbywa się następnego dnia, stewardessa przeznacza wolny czas na posiłek, krótki spacer i sen, gdyż w tej branży nie ma miejsca dla osób, które lubią balować do rana i włóczyć się po mieście. Wbrew pozorom, stewardessa „zwiedza” głównie betonową płytę lotniska i hotele, a na podziwianie krajobrazu ma czas jedynie podczas lotu i podchodzenia do lądowania.

Dzień pracy stewardessy

Praca stewardessy nie należy do łatwych, choć jest bardzo ciekawa i rozwijająca. Marudzące dzieci, niezadowoleni i pijani pasażerowie, turbulencje i podejrzane pakunki – to zaledwie niewielka część sytuacji, w których stewardessa musi wykazać się profesjonalizmem i odpornością na stres. A oto standardowe obowiązki stewardessy:

  1. Briefing przed odlotem, w czasie którego sprawdza się przygotowanie stewardessy do lotu tj. wygląd zewnętrzny oraz wiedzę z zakresu sprzętu, procedur i pierwszej pomocy.
  2. Sprawdzenie przygotowania samolotu w zakresie wyposażenia awaryjnego, cateringu, towaru itp.
  3. Powitanie pasażerów na pokładzie.
  4. Porównanie ilości pasażerów z listą pasażerską.
  5. Obsługa pasażerów w czasie lotu: dbanie o ich bezpieczeństwo i komfort, asystowanie przy pasażerach wymagających specjalnej uwagi (np. dzieci podróżujących samotnie, niepełnosprawnych), obsługa wózka serwisowego.
  6. Współpraca z załogą samolotu.
  7. Sprzątanie po serwisie i po pasażerach.
  8. Pożegnanie pasażerów.
  9. Przygotowanie samolotu na przyjęcie nowych podróżujących.
  10. Omówienie lotu wspólnie z załogą.

Kto może zostać stewardessą?

Kobiety starające się o pracę stewardessy powinny mieć nie więcej niż 30 lat i wzrost w granicach 160-170 cm. Bardzo ważny jest doskonały stan zdrowia, kandydatka będzie zdyskwalifikowana w przypadku schorzeń kręgosłupa, dużej wady wzroku, chorób układu krążenia, astmy, alergii i padaczki i zaburzeń psychicznych. Praca stewardessy wymaga również schludnego wyglądu, preferowane są osoby młode, szczupłe i zadbane. Komisja rekrutacyjna weźmie pod uwagę także wykształcenie, w niektórych liniach przyjmowane są wyłącznie osoby po studiach. Biegła znajomość dwóch języków (w tym języka angielskiego) to wymóg konieczny. Co ciekawe, sprawdzana jest także umiejętność pływania, na wypadek awaryjnego lądowania w wodzie.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ