Idąc ulicami Katowic nieraz widzimy gdzieś tabliczkę z napisem kancelaria notarialna. Oczywiście wiemy, że pracują tam notariusze, być może nawet skorzystaliśmy kiedyś z ich usług. Warto jednak wiedzieć, kim dokładnie taka osoba jest, jaki jest jej zakres kompetencji. Dzięki temu nie damy się nigdy oszukać…

Kim jest notariusz Katowice?

Zacznijmy zatem od zdefiniowania zawodu notariusza. Otóż jest to osoba zaufania publicznego. Jest to bardzo istotny fakt, ponieważ wiąże się z tym m.in. obowiązek zachowania tajemnicy. Notariusz nie może powiedzieć nikomu, z jaką sprawą do niego przyszliśmy.

Odnosząc się zaś do obowiązków notariusza, to zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim sprawowanie pieczy nad zgodnością danych dokumentów z prawe. Ponadto notariusz Katowice to osoba powołana do dokonania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać charakter notarialny.

Notariusz w praktyce

Jakie zatem zadania w praktyce należą do notariusza? Otóż do jego obowiązków należy: sporządzanie aktów notarialnych, aktów posiadania dziedziczenia, sporządzanie oświadczeń, protokołów, protestów weksli i czeków, wypisów, odpisów.

W jakich sytuacjach zatem możemy się do niego zwrócić? Oczywiście zawsze, kiedy potrzebujemy ważnego pod względem prawnym odpisu jakiegoś dokumentu np. dyplomu. Ponadto we wszelkich sprawach nieruchomości oraz majątkowych. Następnie – jeśli chcemy, aby jakaś negocjacja, rozmowa była poświadczona.

Wybór notariusza Katowice

Pozostaje zatem podstawowa kwestia – w jaki sposób mamy dokonać wyboru odpowiedniej kancelarii notarialnej? Otóż pamiętajmy na początek, że choć każdy notariusz potrafi wykonać powierzone mu zadania, to jednak specjalizuje się on na pewno w jakiejś dziedzinie. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru kancelarii notarialnej. Pamiętajmy także, że w Katowicach jest wiele kancelarii notarialnych. Nie jesteśmy zatem w żadnej sposób zmuszeni do wybrania jednej konkretnej.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie wcześniej opinii na temat danej kancelarii w Internecie. Po co to robić? Otóż dzięki temu będziemy wiedzieć, czy pracują tam naprawdę rzetelne osoby, znające się na swoim zawodzie. Ponadto czy szanują czas nasz jako klientów i jak długo będzie trwało wystawienie poszczególnych dokumentów. Warto także podpytać znajomych i rodziny – oni na pewno będą coś wiedzieli. A przede wszystkim – jeśli coś nas niepokoi, coś nam się nie podoba. To lepiej wybrać inne miejsce.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ