Jak stworzyć własny sklep internetowy

W dzisiejszych czasach sklepy internetowe są normalnością, lecz jeszcze parę lat temu nie były aż tak powszechne. Zamknięcie ludzi w domach na bardzo długi czas rozwinęło internetowe usługi. Kiedyś wystarczyło iść do restauracji, a teraz jedzenie zamawiamy online. To samo tyczy się sklepów internetowych. Jeszcze kilka lat temu zamawianie ubrań czy innych produktów online wydawało się głupie. Dzisiaj natomiast większość kupuję coś przez internet. Stało się to na tyle powszechne, że nie dziwi już praktycznie nikogo. Przejście na tryb zakupów online stworzyło też nowe możliwości dla przedsiębiorców, którzy to masowo zaczęli prowadzić sprzedaż w internecie.

Zastanowić się jednak trzeba jak zaprojektować sklep internetowy. Tak naprawdę trzeba zacząć od pomysłu na to, co chcemy sprzedawać. Popularne dziś stało się sprzedawanie ubrań. Często też pojawiają się sklepu oferujące tak zwany dropshipping. Metoda ta polega na sprzedawaniu czegoś, czego nie posiadamy fizycznie. A sprowadzamy na przykład ze wschodu. Jest to typowy handel, gdzie sprzedawca kupuję w Chinach taniej, a sprzedaje w Polsce drożej. Gdy wiemy już, co zamierzamy sprzedawać, znowu pojawia się masa opcji jak przygotować stronę internetową ze sklepem. Jeżeli akurat umiemy programować i znamy się na tym, możemy sami napisać stronę od podstaw. Jest to metoda czasochłonna, ale zdecydowanie najtańsza, ponieważ to my samy odpowiadamy za cały projekt strony.

Kolejnym sposobem może być użycie narzędzi programistycznych ułatwiających nieco zadanie takich jak WordPress. Opcja jest bardzo dobra dla osoby, która potrafi korzystać z takich narzędzi i jest zdecydowanie tania. Następnym sposobem jest wykorzystanie strony, której zadaniem jest projektowanie sklepów internetowych. Jest dużo stron w internecie, które za niewielką opłatą pomogą nam postawić stronę sklepu tak, aby odpowiadała naszym wymaganiom. Są to bardzo proste i niewymagające żadnej wiedzy narzędzia, które zaprojektują stronę, dokładnie tak jak tego chcemy.

Komu zlecić zaprojektowanie sklepu internetowego?

Agencja interaktywna projektująca sklepy internetowe może być kolejnym sposobem na w miarę tani oraz satysfakcjonujący proces tworzenia strony sklepu. Metoda ta działa bardzo podobnie do stron, które pomagają w tworzeniu sklepów. Ostatnim sposobem może być wynajęcie zewnętrznej firmy specjalizującej się w tworzeniu stron internetowych. Metoda ta może okazać się najdroższą, ale zarazem najbardziej efektywną. Zlecenie stworzenia strony może być o tyle dobre, że ludzie, którzy znają się na tym, będą umieć stworzyć stronę bardzo zaawansowaną i lepszą pod każdym względem od gotowych szablonów z internetu.

Co zrobić dalej, gdy mamy już pomysł oraz gotową stronę internetową? Zakładając, że posiadamy już nazwę naszego sklepu, wystarczy tylko kupić domenę, czyli nazwę, po której klienci będą wchodzili na stronę. Oprócz domeny, której koszty nie są drogie, potrzebujemy serwera, na którym nasza strona będzie działać, żeby każdy w internecie miał do niej dostęp. I tutaj znowu jest parę opcji, ale najprościej wykupić dostęp do serwera, zazwyczaj trzeba za taki serwer płacić co miesiąc. Inną opcją jest samodzielny zakup serwera, a następnie jego konfiguracja i podłączenie do sieci. I tak naprawdę z technicznej strony mamy stworzony sklep.

Teraz kiedy mamy już własny sklep trzeba zadbać o jego reklamę. Niestety ciężko będzie nam się przebić z naszym sklepem do głównego nurtu, jeżeli nie jesteśmy kimś znanym tylko szarym obywatelem próbującym sprzedać własny produkt. Jest wiele metod promocji naszego produktu takich jak ulotki czy plakaty reklamujące, ale my chcemy przeprowadzić promocję w internecie, gdyż to tam znajdują się potencjalni klienci. Popularnym sposobem jest dzisiaj strona Google Ads. Polega to mniej więcej na tym, że płacimy korporacji Google za to, by nasza reklama pojawiała się na YouTube, Gmail i stronach, które współpracują z Google. Metoda dość dobra, która może spowodować ruch na naszej stronie. Innym sposobem jest promocja u osób popularnych. Jeżeli nasz produkt chcielibyśmy kierować do dzieci czy młodzieży, dobrym pomysłem jest zapłacenie komuś, kto ma spore zasięgi, by zachęcił swoich fanów do zakupu naszego produktu. Często taka metoda przyciąga ludzi do naszego sklepu, ale trzeba się liczyć z kosztami, gdyż jest to też dosyć drogie.

Teraz gdy mamy już stronę sklepu, wszystko działa, a klienci czekają na wielkie otwarcie, wystarczy rozpocząć sprzedaż i cieszyć się z zysków oraz planować dalsze kroki, by uczynić sklep lepszym

Więc by stworzyć swój własny sklep internetowy trzeba zacząć od pomysłu, następnie zaprojektować stronę na jeden z wielu sposobów, wypromować sklep i tyle? W teorii wydaję się to zabawnie proste, ale prawda jest trochę inna. Przez sytuację na świecie większość rzeczy przeniosła się do internetu, więc twórcy sklepów internetowych muszą się liczyć ze sporą konkurencją i bardzo ciężkimi początkami. Po trudnym starcie wielu się wykrusza, a pozostają najwytrwalsi. Mimo wszystko spróbować zawsze warto, bo może akurat tobie się uda.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ