Jak emigrować, to tylko do Skandynawii. Takie zdanie ma niemal każdy, kto choć raz spróbował duńskiego, szwedzkiego czy norweskiego chleba. Rynek pracy jest bardzo chłonny – stoi otworem zarówno przed specjalistami, jak i pracownikami niewykwalifikowanymi. Standard życia nieporównywalnie wyższy niż w Polsce, pozwala żyć wygodnie za godziwe pieniądze. Na deser mamy piękne krajobrazy, klimatyczną architekturę i… socjal jeden z najlepszych w Europie. W tym wpisie przyjrzymy się warunkom zatrudnienia w Danii, gdzie corocznie wyjeżdża ok. 8 tys. Polaków. Czy praca w Danii jest dostępna dla każdego? Ile można zarobić w ojczyźnie Hamleta?

Oferty pracy w Danii. Kogo szukają?

O zatrudnienie w Danii nie muszą obawiać się przede wszystkim pracownicy z branży mięsnej, a więc rzeźnicy, masarze, wykrawacze mięsa. Bez problemu pracę znajdą także stolarze, spawacze, operatorzy maszyn CNC oraz ślusarze. Nie brakuje ofert pracy także dla specjalistów z branży medycznej (lekarze, pielęgniarki), informatyków oraz inżynierów. Dania to kraj, w którym sektor rolnictwa odgrywa ogromną rolę w gospodarce, dlatego bez większego  trudu można znaleźć zatrudnienie w warzywnictwie i sadownictwie. Osoby niewykwalifikowane mogą również zatrudnić się w roli pracownika linii produkcyjnej, pakowacza, sprzątacza czy au-pair. W sezonie Polacy mogą również zgłaszać się do pracy w leśnictwie, hotelarstwie i gastronomii.

Ile zarabia się w Danii?

Podobnie jak w innych krajach skandynawskich, na zarobki w Danii nie można narzekać. Pracownicy zatrudnieni w ogrodnictwie i rolnictwie zarabiają od 80 koron za godzinę, co daje ok. 45 zł (korona duńska = 0,56 zł). Praca w Danii w pełnym wymiarze godzin, przy 37-godzinnym tygodniu pracy zapewnia zarobki rzędu 6660 zł miesięcznie. Podobnie kształtują się zarobki sprzątaczek i opiekunek do dziecka, ale pracownicy branży mięsnej zarabiają już 115 koron za godzinę. Łatwo obliczyć, że miesięczna pensja wykrawacza mięsa lub rzeźnika może wynosić nawet 17 000 zł. Kierowcy ciężarówek mogą liczyć na zarobek w wysokości ok. 9000 zł, a hydraulicy – 11 700 zł. Średnie zarobki pielęgniarek kształtują się na poziomie  11 000 zł, natomiast miesięczna pensja informatyka może wynosić 14 500 zł.

Formalności wymagane przed duńskich pracodawców

Od 2009 roku zniesiono okres przejściowy w swobodnym przepływie osób na linii Polska- Dania. Jednak pomimo otwarcia granic, praca w Danii wciąż wymaga pozwolenia na pracę. Aby ubiegać się o pozwolenie musimy wystąpić ze stosownym wnioskiem do:

  • Ambasady Danii w Polsce (jeszcze przed wyjazdem)

lub

  • Urzędu Imigracyjnego (już po przyjeździe do Danii)

Do wniosku należy dołączyć paszport z fotografią, ksero umowy o pracę, informacje na temat obowiązków wykonywanych w pracy, czasie pracy i wynagrodzeniu. Formalności może za nas załatwić również pracodawca, jest to z pewnością łatwiejsza droga niż samodzielne ubieganie się o pozwolenie. Jeśli chcemy przebywać na terenie Danii dłużej niż 3 miesiące, musimy wystąpić o pozwolenie na pobyt.

[Głosów:8    Średnia:1.9/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ