Bezpieczeństwo w przemyśle

Prowadzenie biznesu w branży przemysłowej to bardzo złożone zadanie. Zakłady przemysłowe przeważnie zatrudniają setki ludzi oraz wyposażone są w wiele maszyn i urządzeń produkcyjnych.  Zapewnienie bezpieczeństwa w takich warunkach jest nie lada wyzwaniem.

BHP i PPOŻ to tylko podstawa

Zapewnienie warunków zgodnych z zapisami bezpieczeństwa i higieny pracy to absolutne minimum. Kolejnym krokiem jest oczywiście działanie zgodne z warunkami przeciwpożarowymi. W zakładach przemysłowych konieczne jest spełnienie wielu dodatkowych norm i wytycznych. Jedną z nich jest dyrektywa maszynowa. Przestrzeganie jej zapisów ma zapewnić bezpieczeństwo korzystania z urządzeń i maszyn. Zgodnie z jej zapisami wszystkie nowe maszyny muszą spełniać wymagania zasadnicze, natomiast maszyny już użytkowane są okresowo kontrolowane pod kątem zgodności z wymaganiami minimalnymi. Weryfikacja stanu urządzenia pozwala stwierdzić, czy jego używanie jest bezpieczne i nie zagraża zdrowiu pracowników. Obecnie spełnianie wymagań zawartych w dyrektywie maszynowej jest obowiązkowe dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: http://www.bureauveritas.pl/

Szczególne warunki = szczególne wymagania

W wielu zakładach przemysłowych panują szczególne warunki pracy. Jeśli na terenie firmy jest możliwość występowania atmosfery wybuchowej, to należy spełniać wymogi ATEX. Te regulacja określają wytyczne dla maszyn i urządzeń, które są użytkowane w takich warunkach. Osobne przepisy określają też zasady wyznaczania i oznaczania stref zagrożenia wybuchem. Inne wymagania dla zakładów przemysłowych opisują dyrektywy: narzędziowa, niskonapięciowa, ciśnieniowa oraz kompatybilności elektromagnetycznej. Część z nich została uaktualniona w roku 2016, więc każda firma z branży przemysłowej powinna zapoznać się z nowymi wymaganiami i jak najszybciej wdrożyć jej założenia. Przestrzeganie tych wszystkich zapisów pozwoli na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i życia pracowników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ