Czy oszczędzanie na lokacie jeszcze się opłaca?

Jeszcze jakiś czas temu lokaty były najchętniej wybieranym depozytem wśród Polaków. Jednak po znaczącym spadku oprocentowania wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy oszczędzanie w taki sposób się jeszcze opłaca.

Należy pamiętać, że oprócz odsetek, lokaty zapewniają również bezpieczeństwo naszym finansom. Są to proste produkty bankowe, które nie wymagają od nas znajomości rynków finansowych. Ponadto zakładając je, nie ponosimy żadnego ryzyka. Pieniądze mnożą się tak naprawdę same, a cały proces nie wymaga od nas żadnego wkładu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lokaty?

Wybierając lokatę warto się zastanowić na jak długo możemy zamrozić nasze oszczędności. Należy pamiętać, że wcześniejsza wypłata środków grozi utratą części lub nawet całości zebranych do tej pory odsetek. Do wyboru mamy lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Wydawać by się mogło, że najlepsze lokaty bankowe zakładane na długi okres powinny mieć wyższe oprocentowanie, bo przecież bank może dysponować naszymi pieniędzmi przez dłuższy okres czasu. Jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Często lokaty zakładane na krótki okres czasu są objęte wszelkiego rodzaju promocjami, dzięki którym można liczyć na wyższe oprocentowanie, które jest głównym czynnikiem wpływającym na wysokość zebranych na koniec lokaty odsetek. Oprócz oprocentowania na wysokość zysku z lokaty wpływa również kapitalizacja. Im jest ona częstsza, tym lepiej dla nas, ponieważ bank częściej przypisuje odsetki do naszego kapitału.

Bezpieczeństwo lokat bankowych

Za bezpieczeństwo lokat odpowiedzialny jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W momencie ogłoszenia przez jakiś bank bankructwa, jest on zobowiązany do wypłacenia klientom tego banku wszystkich należnych im środków pieniężnych. Maksymalna kwota jaką gwarantuje BFG wynosi 100 tys. euro równowartości w złotych. Należy więc pamiętać, aby nie trzymać na tego typu depozytach większych sum. Jeśli posiadamy tak duże zaplecze finansowe to lepiej rozlokować je na kilku produktach oszczędnościowych, by nie ponosić ryzyka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ