Czym jest faktura VAT z marżą

Niektóre z przedsiębiorstw świadcząc usługi lub sprzedając towary, zamiast tradycyjnej faktury VAT mogą wystawić dokument z marżą. Czym on jest? Kiedy można go otrzymać? Co zyskuje przedsiębiorca, wystawiając fakturę z marżą? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące faktury VAT marża i pokazujemy, jak prawidłowo ją wystawić.

Czym jest marża w podatku VAT?

Zgodnie z przepisami marża w podatku VAT jest różnicą pomiędzy kwotą należności za towar lub usługę a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. W praktyce oznacza to, że sprzedawca nalicza i odprowadza podatek VAT tylko od naliczonej marży, a nie od całości kwoty na dokumencie.

Czym jest faktura VAT marża?

Faktura z marżą jest szczególnym rodzajem dokumentu, który pozwala na pewne odstępstwa w zakresie rozliczania podatku VAT. Wystawiać mogą ją jednak tylko niektóre podmioty gospodarcze. Posługiwać mogą się nią firmy, które:

  • świadczą usługi turystyczne,
  • dokonują dostaw towarów używanych,
  • dokonują dostaw przedmiotów kolekcjonerskich i antyków,
  • dokonują dostaw dzieł sztuki.

Kto musi wystawiać fakturę VAT marża?

Zgodnie z prawem faktura VAT marża jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Przedsiębiorca działający w wyżej wymienionych branżach może sam wybrać, czy rozlicza się za pomocą tradycyjnej faktury z 23% VAT-em, czy też będzie wystawiał dokumenty z marżą. Zanim podejmie ostateczną decyzję, powinien poznać wady i zalety faktur VAT marża.

Do najważniejszych plusów faktury z marżą należy zaliczać niższy podatek VAT, który płaci przedsiębiorstwo, a także niższy podatek dochodowy. Korzyścią jest również to, że faktura VAT z marżą ma prostszy i bardziej przejrzysty wygląd. Mimo licznych zalet dokument ten posiada też wady. Jako tą główną wymienia się brak możliwości odliczania podatku VAT u kupującego – wynika to z tego, że na dokumencie nie wpisuje się kwoty podatku. Kolejna wada faktury VAT z marżą to niemożność odliczania podatku VAT u sprzedającego od kosztów. Problemem dla klientów może być też odmowa naprawy sprzętu elektronicznego, który zostanie zakwalifikowany jako ten używany.

Jak wygląda faktura VAT marża?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozliczanie fakturą VAT marża, chwalą sobie to rozwiązanie i prostotę wystawiania dokumentu. Jednak nadal są firmy, które mogą skorzystać z tej preferencyjnej formy rozliczenia, a nie wiedzą, jak wystawić fakturę VAT z marżą. Powinni oni pamiętać, że faktura z marżą jest tą uproszczoną. Na dokumencie muszą znajdować się tylko takie informacje jak:

  • Dane obu stron transakcji wraz z numerami NIP.
  • Data sprzedaży.
  • Data wystawienia faktury.
  • Numer kolejny faktury.
  • Oznaczenie rodzaju transakcji – księgowość wyróżnia oznaczenia takie jak: procedura VAT marża dla biur podróż, procedura VAT marża – towary używane, procedura VAT marża – dzieła sztuki, procedura VAT marża – przedmioty kolekcjonerskie i antyki
  • Nazwa towaru lub usługi.
  • Miara i ilość sprzedawanych towarów lub rodzaj usługi.
  • Kwota sprzedaży wraz z należnym podatkiem (jest to tylko jedna kwota, nie wyszczególniamy kwot netto i brutto, zapis kwoty również trzeba podać słowny).

Na dokumencie nie trzeba zabierać kwoty podatku. Jej obliczenie jest potrzebne tylko do rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKursy makijażu
Następny artykułOprogramowanie dla księgowych

Cześć! Biznes to moja pasja i sposób na życie. Jeśli czujesz tak samo na pewno nawiążemy nić porozumienia.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ