Księgowa na samozatrudnieniu

Istniejące formy zatrudnienia stwarzają różne możliwości i elastyczność, co pozwala pracownikom na wybór opcji najlepiej dopasowanej do ich preferencji i potrzeb. Przeglądając oferty pracy dla księgowej, tak jak i dla innych profesji, można natknąć się na ogłoszenia, w których wyszczególniony jest rodzaj współpracy jako B2B. Czy jest to korzystne rozwiązanie dla osób pracujących w branży księgowej? Jakie są wady i zalety samozatrudnienia?

Czym jest samozatrudnienie? Na czym polega?

Samozatrudnienie to sposób prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, wykonywanie pracy na własną rzecz, w swoim imieniu, na swój rachunek i własne ryzyko. Wielu firmom zależy na tym, by, zamiast zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę, nawiązywać współpracę na zasadach B2B. Nie obowiązują wówczas zapisy kodeksu pracy, a były pracownik staje się partnerem biznesowym. Jakie są plusy, a jakie minusy takiej zmiany?

Praca księgowej w Warszawie – plusy i minusy umowy B2B

Osoby, które interesuje praca dla księgowej w Warszawie, mogą znaleźć wiele ofert zarówno w ramach umowy o pracę na cały etat lub jego część, jak i na podstawie współpracy B2B. Poszukiwani są także pracownicy do przyuczenia.

Warto rozważyć blaski i cienie tych dwóch sposobów wykonywania pracy w księgowości. Minusem B2B z pewnością jest brak świadczeń pracowniczych oraz brak prawa do urlopu wypoczynkowego i okolicznościowego (chociaż umowa może wprowadzić analogiczne rozwiązania). Oczywiście, pracując na własny rachunek, można w dowolnym czasie zarezerwować sobie wolne dni, jednak nie są one płatne.

Tak, jak w przypadku innych zawodów, również księgowa pracująca na samozatrudnieniu w Warszawie, czy to dowolnym innym miejscu, zobligowana jest do prowadzenia księgowości. Przy zatrudnieniu na etacie, te kwestie jej nie dotyczyły, była odciążona przez kadry. Mając wiedzę księgową, można samemu znaleźć optymalną formę rozliczeń, więc w przypadku tego zawodu, problem obowiązków księgowych nie jest tak istotny, jak w przypadku osób, które nie umieją samodzielnie odnaleźć się w świecie podatków i faktur.

Księgowa na B2B – czy warto?

Wśród wad tej formy zatrudnienia można wymienić również odprowadzanie niższych składek emerytalnych niż w przypadku etatu, a także większą niepewność zawodową. Księgowa, która pracuje na samozatrudnieniu, nie ma stałej wypłaty. Zakres jej pracy i uzyskiwane wynagrodzenie zależne jest od tego, ile zleceń od partnerów biznesowych otrzyma, oraz jaka będzie ich wysokość. Samodzielnie musi pozyskiwać klientów.

Natomiast do pozytywnych stron samozatrudnienia należy elastyczny czas pracy, większa swoboda w wybieraniu zleceń, a także większa autonomia w podejmowaniu decyzji i kierowaniu swoją karierą. Jeśli księgowa wykonująca pracę na B2B jest zaradna, skuteczna i przedsiębiorcza, może zarabiać znacznie więcej, niż w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Może pozwolić sobie na to, by negocjować stawki i współpracować z wieloma partnerami lub też rezygnować ze współpracy, która jest dla niej niekorzystna.

Przeglądając oferty pracy dla księgowej i wybierając spośród form zatrudnienia, warto przeanalizować dokładnie swoją sytuację. Osoby, które mają umiejętności zarządzania biznesowego, potrafią organizować swoją pracę i zdobywać nowych klientów, mogą liczyć na sukces przy samozatrudnieniu. Natomiast wszyscy, którzy szukają stabilizacji, a także osoby zdobywające doświadczenie, pewniej poczują się, pracując na etacie. Niezależnie od wyboru sposobu zatrudnienia, ważne jest to, by wciąż doskonalić swoje umiejętności i być na bieżąco z aktualną wiedzą księgową, by nie wypaść z rynku i w razie potrzeby móc znaleźć nową pracę w tej branży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ