Sukces – to słowo brzmi jak synonim szczęścia. Każdy z nas go pragnie, by spędzać resztę życia w blasku chwały, słuchając komplementów rodziny i znajomych. Sukces to także spełnienie zawodowe, pieniądze a czasem i sława. Może mieć on różne oblicza, ale jedna właściwość się nigdy nie zmienia – trzeba go osiągnąć. Pytanie, jak to zrobić?

Ile scenariuszy sukcesu, tyle sposobów na to jak osiągnąć sukces. Niemniej kilka ogólnych zaleceń może Cię przybliżyć do upragnionego celu. A skoro o celu mowa…

Wskaż cel

Pierwsze zadanie dla człowieka, który chce osiągnąć sukces to właśnie wskazanie celu. Oczywiście każdy chce być szczęśliwy – ale zapewne się domyślasz, że to zbyt ogólna formuła. Co dokładnie chcesz osiągnąć? Pragniesz zbudować prężnie działający sklep internetowy? A może marzy Ci się wydanie własnej płyty albo kariera sportowa? Niezależnie od odpowiedzi, określ swój cel tak konkretnie, jak potrafisz.

Dlaczego to ważne? Wielu z nas szuka sposobów na sukces i dziwimy się, że jednym znalezienie odpowiedzi przychodzi łatwo, a inni latami nie zyskują zbyt wiele. Otóż ludzie, którzy jedynie marzą, często zwyczajnie nie wiedzą, co tak naprawdę chcieliby osiągnąć.

Wyobrażasz sobie czasami, jak wsiadasz do własnego samolotu, by lecieć do świeżo kupionego apartamentu na Karaibach? A innym razem we własnych myślach odbierasz nagrodę dla menadżera roku i dziękujesz przyjaciołom za wsparcie? Niestety – żaden z tych scenariuszy się nie wydarzy, zanim nie dowiesz się, czego faktycznie chcesz i nie zaczniesz podejmować kroków w kierunku tego celu.

Jak osiągnąć sukces? Technika małych kroków

Wspomniane kroki nie muszą być siedmiomilowymi skokami. Aby osiągnąć sukces możesz korzystać z techniki stopniowego zdobywania kolejnych checkpointów. Stwórz zarys planu, który zbliży Cię do osiągnięcia celu i zastanów się, jaki może być kolejny etap. Z dnia na dzień nie stworzysz nowej, genialnej aplikacji, ale możesz poświęcić jeden wieczór, by dowiedzieć się jakich umiejętności potrzebujesz. Kolejnego dnia spróbujesz nadrobić braki. Następny miesiąc odświeżysz język, w którym dawno nie programowałeś. Za dwa miesiące poszukasz grafika do współpracy… Krok po kroku będziesz zbliżać się do wymarzonego rezultatu.

Unikaj perfekcjonizmu

Każdy z nas ma tego jednego znajomego, który chce zostać drugim Jobsem – tworzy wieczorami loga swoich marek z nagryzionymi owocami, rozpisuje menu swoich innowacyjnych serwisów i planuje kampanie reklamowe… od dziesięciu lat. Jak osiągnąć sukces? Wspomnieliśmy, że planowanie i małe kroki są ważne, ale jednocześnie musisz uważać, by się nie zatrzymać w miejscu popadając w perfekcjonizm. Wiele osób poprawia swoją powieść, layout bloga czy projekt gry tak długo, że w końcu pomysł traci sens. Perfekcjonizmu zdecydowanie należy się wystrzegać. Poprawki zawsze można wprowadzić na późniejszym etapie.

By osiągnąć sukces… zacznij działać

Na koniec zdecydowanie NAJWAŻNIEJSZA porada. Jak osiągnąć sukces? Przede wszystkim zacznij działać! To niesamowite, jak wiele czasu ludzie potrafią poświęcić na marzenia i jednoczesne krytykowanie tych, którzy coś w życiu osiągnęli („na pewno złodziej, albo szczęściarz”), podczas gdy te godziny można by poświęcić na aktywne budowanie własnego sukcesu.

Marzycielstwo to grzech numer jeden każdej osoby, która od lat tylko mówi o sukcesie. Tym co naprawdę się liczy jest działanie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ