Nadszedł Twój czas na założenie konta w banku po raz pierwszy? Bez obaw, jest to bardzo proste. Warto jednak poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej oferty. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek odnośnie kwestii, którym warto bliżej się przyjrzeć.

Na co zwracać uwagę zakładając konto w banku?

Po pierwsze, większość ofert kont podstawowych jest bardzo zbliżona. Banki konkurują pomiędzy sobą, więc siłą rzeczy muszą ofertować konta, które są praktycznie darmowe. Nie ma więc mowy o tym, by jedno konto kosztowało Cię np. 200 zł miesięcznie, a inne było za free.

Najprostsze rachunki dla klientów indywidualnych praktycznie w każdym banku są bezpłatne, ale… nie dotyczy to opłat dodatkowych wynikających z umowy. Zdarza się np. że bank, który reklamuje się jako całkowicie bezpłatny (prowadzenie konta, karta i przelewy za 0 zł) w istocie pobiera drobny „haracz”, gdy nie przekroczysz określonego limitu wpłat. Taki zapis w umowie nie ma znaczenia dla osób, które zakładają konto, by wpłacać pieniądze z wypłaty, ale może wpłynąć na fundusze sporadycznych użytkowników konta bankowego. Podobne zapisy mogą dotyczyć transakcji przy użyciu karty lub wypłat z bankomatów.

Drugą kwestią jest koszt dobrowolnego ubezpieczenia. Założenie konta w banku nie oznacza automatycznego podpisywania pakietów ubezpieczeniowych, warto jednak dodatkowo zapłacić tę kwotę, by w razie kradzieży karty lub włamania na konto odzyskać stracone pieniądze. Kwoty na ubezpieczenia nie są wysokie, ale powinieneś zwrócić uwagę na tę opłatę, a przede wszystkim wysokość gwarancji zwrotu w razie utraty pieniędzy.

Jeżeli planujesz odkładanie gotówki na koncie, zwróć uwagę na możliwość założenia lokaty lub konta oszczędnościowego. Sprawdź oprocentowanie i warunki korzystania z takich produktów. W wielu bankach wystarczy parę kliknięć, by przenieść pieniądze z konta osobistego na lokatę. To wygodne dla osób, które szukają sposobu na łatwe oszczędzanie.

Na koniec warto też się dowiedzieć, jak wygląda kwestia podpisania umowy. Oczywiście najwygodniejszy jest model nie zmuszający Cię do podróży do placówki banku. Sprawdź, czy umowę można podpisać za pośrednictwem kuriera, który przyjedzie do Ciebie, by dopełnić formalności.

Na co nie musisz zwracać uwagi

Zakładając konto w banku po raz pierwszy nie wiesz jeszcze, w jaki sposób będziesz z niego korzystać. Dlatego podpowiadamy: prawdopodobnie rzadko będziesz odwiedzać bankomat, a do placówki banku pójdziesz nie częściej niż raz na 2-3 lata. Dlaczego to ważne? Ponieważ wiele osób wybiera konto kierując się właśnie tymi dwoma przesłankami. Tymczasem odległość od placówki nie ma żadnego znaczenia, bo w dobie bankowości internetowej osobista wizyta po prostu nie jest potrzebna. Bliski bankomat wydaje się ważniejszym rozwiązaniem, ale w miastach są one ustawione praktycznie na każdym kroku i z pewnością Twój bank pozwala na darmowe wypłaty z którejś z okolicznych maszyn.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ