Powiedzieć, że logistyk zajmuje się organizacją transportu, to jakby nic nie powiedzieć. Zawód ten to wymaga prawdziwej maestrii w zarządzaniu, analitycznego myślenia i maksymalnej operatywności. W logistyce nic nie dzieje się przypadkiem, a każda złotówka zysku lub oszczędności jest obliczona z iście zegarmistrzowską precyzją. Dobry logistyk wie, jak ciąć koszty i maksymalizować przychody, aby przedsiębiorstwo działało niczym dobrze naoliwione perpetuum mobile. Czy zatem logistyka jest dla każdego? I na czym polega praca po logistyce?

Kto może pracować w logistyce?

Praktycznie rzecz biorąc każdy, kto ukończył studia o kierunku logistyka. Jednak warto nieco wcześniej pomyśleć o swojej przyszłości, wybierając technikum logistyczne. Przyszły logistyk powinien również podszkolić się w nauce języków obcych, ekonomii, prawa i transportu. Jednak poza umiejętnościami praktycznymi i wiedzą teoretyczną, praca w logistyce wymaga również tzw. soft skills, czyli predyspozycji osobowościowych. W tym zawodzie raczej nie szuka się osób bujających w obłokach, wycofanych, ceniących spokój czy niepewnych siebie. Pracując jako logistyk codziennie będziesz musiał wykazać się logicznym myśleniem, umiejętnościami kierowniczymi, elastycznością umysłu i – niestety – wysoką odpornością na stresujące sytuacje. Logistyk powinien ogarniać wzrokiem cały las, a jednocześnie dostrzegać szczegóły pojedynczych drzew…

Na czym polega praca po logistyce?

Sedno pracy logistyka polega na planowaniu przepływu (zwykle towarów, ale także informacji, osób i pieniędzy) w taki sposób, aby przedsiębiorstwo ponosiło jak najmniejsze koszty, a jednocześnie zarobiło jak najwięcej. Logistyk pracujący w handlu musi tak przygotować plan dostaw, aby towar nie zalegał w magazynie i został jak najszybciej wymieniony na pieniądze. Jednocześnie musi stale analizować drogę i czas przepływu towarów, aby przedsiębiorstwo ponosiło jak najniższe koszty transportu. Logistyk musi zarządzać systemem zamówień, zasobami ludzkimi (ktoś musi przyjąć towar i dokonać jego rozładunku/załadunku), a także flotą samochodową. Niemniej, obowiązki w tym zawodzie mogą wyglądać zgoła inaczej. Logistycy często są zatrudniani w charakterze „speca od wszystkiego”, który zajmie się zarówno  zaopatrzeniem i transportem towarów, jak i kontaktami z kontrahentami/klientami, promocją firmy, organizacją wyjazdów służbowych czy dbaniem o kadrę pracowniczą.

Gdzie można pracować po logistyce?

Praca po logistyce nie ogranicza się do placówek handlowych. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do szeroko pojętego zarządzania i sprawnej organizacji. Takiego pracownika potrzebuje niemal każda firma, dlatego wykwalifikowani logistycy są zatrudniani m.in. w przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych, magazynach, transporcie kolejowym, lotniczym i morskim, firmach kurierskich, transporcie i spedycji, a także w systemach kontroli ruchu. Logistyk po studiach zarabia średnio 2500-3000 zł netto, jednak w tej branży można łatwo awansować i uzyskać zarobki rzędu 6 000 zł na rękę.

[Głosów:21    Średnia:2.2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ