Zmiany są niezbędne, stanowią niejako esencję życia, i to w każdej dziedzinie – także w podatkach. Od 1 stycznia 2018 roku nastąpiły spore zmiany dla podatników VAT. Sprawdźmy, na czym polegają i o czym w związku z nimi trzeba pamiętać!

Ewidencja tylko elektronicznie!

Przede wszystkim, wszyscy podatnicy VAT muszą pamiętać, że od nowego roku ewidencję sprzedaży i zakupu trzeba prowadzić elektronicznie, przy pomocy programu komputerowego. Skończyły się więc czasy, gdy tworzyło się ją ręcznie – na papierze. Można zadać pytanie – dlaczego to się zmieniło?

Wszystko przez to, że wedle nowych przepisów rejestry można wysyłać tylko w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego do Ministerstwa Finansów. Pamiętajmy, że taki obowiązek obowiązuje wszystkie firmy zarejestrowane do podatku VAT, a więc też te najmniejsze i jednoosobowe.

Na pozór utrudnienia, w rzeczywistości – sprawniejsze działanie

Chociaż może się to wydawać problematyczne, to w rzeczywistości tak nie jest. Teraz bowiem fiskus nie będzie nas wzywał do urzędu skarbowego, by zobaczyć nasze dokumenty. Na podstawie JPK sprawdzi, od jakich faktur odliczyliśmy podatek VAT. Urzędnik więc szybko się przekona, czy dokument (np. faktura z 2018 roku), od jakiej odliczaliśmy podatek, została uwzględniona przez wystawcę faktury. Dla firm to też ostatni dzwonek na to, by zakupić odpowiedni program do wystawiania faktur na rok 2018, by nadążyć za zmieniającymi się przepisami.

Co dodatkowo?

To jednak nie wszystko, bo od lipca 2018 roku pojawi się nowy wymóg – generowanie JPK z innych ewidencji, jakie prowadzimy (przykładowo Księga Przychodów i Rozchodów, wyciągi bankowe czy magazyn).

Co więcej, na wezwanie urzędu skarbowego będziemy zmuszeni przekazać żądany do kontroli rejestr w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pamiętajmy, że jeśli nie dostaniemy wezwania – nie musimy go nigdzie wysyłać. Z drugiej strony, zawsze musimy mieć możliwość, by go wygenerować. W tym celu warto być na to przygotowanym – najlepiej kupić nowoczesny program do ewidencji, w którym fakturowanie w 2018 roku i inne działania będą zdecydowanie ułatwione.

To najważniejsze zmiany, o których koniecznie trzeba pamiętać. Na początku mogą sprawić trudności, ale później już łatwo je docenić, bo zdecydowanie ułatwiają komunikację z instytucjami skarbowymi. Żeby jednak tak było, pamiętajmy o tym, by koniecznie zaopatrzyć się w nowoczesny program do wystawiania faktur.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ