Dla wielu osób kredyt i pożyczka to pojęcia tożsame, jednak nie do końca tak jest. Mówiąc ogólnie, ich cel jest zbieżny, ponieważ jest to pożyczenie konkretnej kwoty pieniędzy, jednak inne są wytyczne co do uzyskania tych produktów. Czym więc różni się kredyt gotówkowy od pożyczki gotówkowej?

Kredyt tylko w banku

To główna różnica między kredytem gotówkowym a pożyczką. Kredyt to produkt, który zarezerwowany jest jedynie dla banków, ma to odzwierciedlenie w przepisach, konkretniej mówiąc – w ustawie o Prawie bankowym. Inaczej jest z pożyczkami. One mogą być udzielane nawet przez osoby fizyczne, a umowy regulowane są przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Co ciekawe, mogą być one również oferowane przez niektóre banki, można to zauważyć korzystając z wyszukiwarek jak https://direct.money.pl/kredytygotowkowe/, gdzie dostępne są oferty zarówno kredytów gotówkowych, jak i pożyczek.

 
Cel kredytu a cel pożyczki

Wniosek o wysoki kredyt musi być dobrze umotywowany. Może być on przeznaczony na remont, wakacje, samochód, zakupy, spłatę zaciągniętych zobowiązań. Bez określenia celu lub kiedy będzie ich zbyt wiele, najpewniej nie otrzyma się kredytu wcale. Inaczej jest z pożyczkami. One wymagają mniej formalności i już w chwili dostania pieniędzy można przeznaczyć je na cel, o którym wiemy tylko my sami.

 
Formalności związane z kredytem i pożyczką

Kredyty gotówkowe wymagają wielu formalności, mniej ich jest w przypadku pożyczki. Przede wszystkim, kredyty muszą być poświadczone pisemną umową, w której znajdzie się zapis o terminie zwrotu i kosztach. W przypadku pożyczek, umowa może mieć dowolną formę. Chcąc pożyczyć do 500 zł wystarczająca jest umowa ustna, powyżej tej kwoty trzeba już sporządzić umowę pisemną. Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest też bardziej czasochłonne, ponieważ banki mają szereg określonych wymagań co do kredytobiorcy, które muszą sprawdzić. Mniej rygorystyczne są pod tym względem pożyczki, które można dostać już w 15 minut.

 
Forma udzielania kredytu i pożyczki

Różna jest także forma udzielenia kredytu gotówkowego i pożyczki. Po spełnieniu określonych wymagań i otrzymaniu pozytywnej decyzji z banku, kredytobiorca otrzymuje pieniądze przelewem na wskazane konto. Inaczej jest w przypadku pożyczki, którą możemy dostać w gotówce.

 
Koszty udzielenia kredytu i pożyczki

Koszty udzielenia kredytu zawsze będą, głównie w formie opłat, prowizji i odsetek. Inaczej jest z pożyczkami, one mogą być nawet nieodpłatne. Oczywiście wszystko zależy od umów między pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami, dlatego też należy uważnie je czytać. Jeśli strony postanowią, że udzielenie pożyczki jest nieodpłatne, tak właśnie będzie, na co w przypadku banku nie ma co liczyć.

 
Jak więc widać, pojęcie kredytu gotówkowego i pożyczki gotówkowej zbieżne jest jedynie w celu. Różne są uwarunkowania prawne, przeznaczenie, formalności, formy udzielania kredytów i pożyczek, a nawet opłaty, dlatego też warto przemyśleć decyzję o pożyczeniu pieniędzy.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ