Podstawowe rodzaje druku

W obecnej chwili drukarnie najczęściej wykorzystują trzy metody druku: druk offsetowy, sitodruk oraz druk cyfrowy. Techniki te znacznie różnią się między sobą, przez co mają różne zastosowanie. Dobór odpowiedniej metody powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do konkretnego zlecenia.

Rodzaje druku

Druk offsetowy to bardzo popularna technika wykorzystywana zazwyczaj w przypadku wykonywania dużych zleceń. Jedną z największych zalet tej metody jest to, że cena za wykonanie pojedynczego wydruku zmniejsza się wraz z ilością zamówionych egzemplarzy. Druk offsetowy nie jest prostą techniką, aby uzyskać odpowiedni efekt konieczne jest przygotowywanie wcześniej dokładnego projektu graficznego. Proces ten jest dość skomplikowany i pracochłonny. Metoda ta idealnie się sprawdza w przypadku druku dużych nakładów na przykład książek, ulotek lub gazet.

Kolejną bardzo popularną techniką drukarską jest sitodruk. Ta metoda wykorzystywana jest wtedy, gdy drukuje się na nietypowych powierzchniach takich jak na przykład: folia, blacha, lub tektura. Nazwa tej techniki wywodzi się od matrycy, która jest bardzo podobna do sita. 

Druk cyfrowy to bardzo szybka i tania technika drukarska. Korzysta się z niego zazwyczaj w momencie, gdy istnieje potrzeba wydrukowania niewielkiej ilości dokumentów. Metoda ta jest też wybierana, gdy istnieje konieczność personalizacji dokumentów.  Druk offsetowy, sitodruk oraz druk cyfrowy to najpopularniejsze techniki drukarskie jednak oprócz nich dostępne są też inne.

Inne techniki druku

Jedną z mniej popularnych technik drukarskich jest druk solwentowy. Metoda doskonale się sprawdza w przypadku wydruków, które mają być narażone na działanie wilgoci, promieni słonecznych oraz wysokiej i zimnej temperatury. W przypadku druku solwentowego wykorzystuje się specjalne atramenty rozpuszczalnikowe, które po nałożeniu trwale przylegają do powierzchni.

Flexografia to kolejna mniej popularna metoda druku. Druk flexo jest wykonywany najczęściej za pomocą polimerowych, elastycznych form drukarskich oraz specjalnych farb szybkoschnących. Technika ta jest wykorzystywana w momencie, gdy podłoże jest nierówne.

Druk laserowy to jeden z rodzajów druku cyfrowego. Stosuje się go, gdy istnieje potrzeba wykonania druku w małym formacie. Druk wykonany za pomocą tej metody charakteryzuje się wysoką, jakością, dlatego idealnie nadaje się do wykonywania materiałów promocyjnych oraz ważnych dokumentów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ