Co zawrzeć w biznes planie?

Biznes plan to podstawa działalności każdej firmy. Jeżeli przedsiębiorca przyłoży się do jego stworzenia, będzie mógł dokładnie określić profil swojej działalności. Będzie w stanie postępować zgodnie z ustalonymi schematami. Zobaczy również swoje mocne i słabe strony.

Biznes plan dla większości przedsiębiorców jest prawdziwą zmorą. Jego przygotowanie zajmuje bardzo dużo czas. Trzeba wypisać dokładnie wszystko, co dotyczy działalności, jaką chcemy prowadzić. Musi zostać przygotowany w profesjonalny sposób. Dzięki temu, przedsiębiorca będzie mógł pokazać innym, że poważnie myśli o swoim biznesie i faktycznie chce się w danej branży rozwijać. Dzięki temu, że istnieje wsparcie startupów, osoby, które nie umieją napisać biznes planu, ponieważ nigdy tego wcześniej nie robiły, mogą skorzystać z pomocy fachowców. Powiedzą im oni dokładnie co mają zrobić, aby przygotować biznes plan we właściwy sposób.

Elementy składowe biznes planu

Głównymi elementami, jakie powinni znaleźć się w biznesplanie są:

  • opis działalności gospodarczej, którą będziemy prowadzili,
  • ustalenie celów i założeń, jakie ma firma,
  • określenie grupy docelowej, do której będą kierowane usługi lub produkty,
  • opis struktury przyszłej firmy – chodzi tu głównie o określenie, czy będzie zatrudniała pracowników, ilu ich będzie, jakie stanowiska będą zajmowali, jakie doświadczenie mają przyszli właściciele firmy,
  • oszacowanie dochodów – najważniejszy punkt całego biznes planu. Jest to oszacowanie tego, jak dużo będziemy w stanie zarobić i jak duże będą wydatki naszej firmy. Dzięki temu, że uda nam się wszystko dokładnie wypisać, można będzie zobaczyć, czy dany biznes jest faktycznie opłacalny i czy będziemy w stanie się z niego utrzymać.

Jeżeli chcemy sprawdzić swój biznes plan przed złożeniem go w urzędzie lub banku, możemy skorzystać z usług firm typu assay.pl. Świadczą one doradztwo bieznesowe na bardzo wysokim poziomie. Można będzie z ich pomocą wprowadzić do biznes planu pewne modyfikacje, jeżeli będą one konieczne. Pracownicy firmy wszystko dokładnie sprawdzą, aby biznes plan był przygotowany we właściwy sposób.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ