W Polsce zdecydowaną większość firm stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze. Choć biznes można prowadzić również jako spółdzielnia, spółka osobowa lub spółka kapitałowa, początkujący przedsiębiorcy wolą mniej skomplikowane formy prawne. Coraz częściej indywidualna działalność gospodarcza jest także przykrywką dla pracy na etacie – pracownicy są zachęcani do założenia własnej firmy, aby w ten sposób odciążyć pracodawcę od ponoszenia kosztów zatrudnienia. Oczywiście gros osób pracuje wyłącznie na własny rachunek, upatrując w tym szansy na niezależność i dostatnie życie.

Dlaczego warto założyć firmę jednoosobową?

Za popularnością firm jednoosobowych przemawia głównie prostota, zarówno w założeniu działalności, jak i jej prowadzeniu. Aby zarejestrować firmę wystarczy wystąpić z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – formularz możesz złożyć w urzędzie gminy lub elektronicznie. We wniosku należy umieścić stosowne informacje: swoje dane, nazwę firmy, adres siedziby firmy, rachunek bankowy, rodzaj działalności, datę założenia oraz wybraną formę opodatkowania. Następnie konieczna będzie jeszcze wizyta w ZUS-ie w celu zgłoszenia do ubezpieczenia, a jeśli chcesz lub musisz zostać „vatowcem”, powinieneś odwiedzić także Urząd Skarbowy i wypełnić formularz VAT-R.

Jednoosobową firmę założysz praktycznie w jeden dzień i w dodatku całkiem za darmo. Nie musisz także posiadać kapitału, a przez dwa lata możesz korzystać z niższych opłat za ZUS, co znacznie ułatwia założenie firmy młodym ludziom. Pamiętaj, że w nazwie firmy musisz ująć własne imię i nazwisko, dzięki czemu od początku pracujesz na swoją markę i stajesz się rozpoznawalny w swojej okolicy.

Prowadzenie indywidualnej działalności to także brak ograniczeń. Sam decydujesz w jakim kierunku rozwijać swój biznes, sam podejmujesz decyzję z kim chcesz współpracować i kogo zatrudnić, a ponadto możesz w każdej chwili zrezygnować z firmy. Co równie ważne – cały zysk ląduje w Twojej kieszeni i tylko od Ciebie zależy, na co go przeznaczysz. Jednoosobowa działalność gospodarcza zachęca również nieskomplikowanymi zasadami. Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT z łatwością poradzisz sobie z prowadzeniem księgowości i w ten sposób zaoszczędzisz na usługach biura rachunkowego.

Wady jednoosobowej działalności gospodarczej

Niestety, prowadzenie firmy w pojedynkę to nie zawsze dobry pomysł. Bywa, że działalność przynosi straty, traci płynność finansową i jej właściciel popada w długi. Wówczas za zobowiązania firmy płacisz nie tylko majątkiem przedsiębiorstwa, ale również majątkiem osobistym. Oznacza to, że na poczet spłaty wierzycieli komornik może zlicytować Twój dom lub samochód. Samodzielność bywa również męcząca, gdyż sam musisz zajmować się rozwojem firmy i nie masz wspólników, z którymi mógłbyś dzielić trudy zarządzania.

Wadą jednoosobowej firmy jest również jej niezbywalność – nie możesz jej sprzedać, a więc nie stanowi Twojego zabezpieczenia finansowego. Ponadto w razie śmierci właściciela firma przestaje istnieć, gdyż rodzina nie może jej odziedziczyć. Po uregulowaniu formalności spadkobiercy mogą jedynie zarejestrować działalność na swoje nazwisko i dalej prowadzić przedsiębiorstwo pod podobny szyldem.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ