Pomimo dynamicznego rozwoju startupów, problem finansowania nowopowstających firm nadal spędza sen z powiek początkującym przedsiębiorcom. Nadal brakuje banków, które mają w swojej ofercie korzystny kredyt na rozruch młodej firmy. Profesjonalny biznesplan i nienaganna historia kredytowa to wciąż za mało. Jedynie solidne zabezpieczenie kredytu, w postaci weksla in blanco lub hipoteki, jest w stanie zmiękczyć twarde serce analityka kredytowego. Jednak nawet wówczas młody przedsiębiorca musi zmierzyć się z górą formalności, wysokimi kosztami i dodatkowymi warunkami kredytowania. Powstaje zatem pytanie – czy warto ubiegać się o kredyt inwestycyjny dla nowych firm?

Kredyt na start – dlaczego tak trudno go uzyskać?

Jeśli Twoja firma utrzymuje się na rynku rok, dwa lub dłużej, bank nie ma problemu z oszacowaniem ryzyka związanego z udzieleniem Ci pożyczki. Wystarczy wykazanie dochodów za ubiegłe lata lub zabezpieczenie majątkowe. Dobrze prosperujący biznes, którego właściciel do tej pory nie korzystał z pożyczek albo wszystkie spłacił w krótkim czasie, ma spore szanse na otrzymanie zastrzyku gotówki z banku. Tymczasem początkujące przedsiębiorstwo jest jak carte blanche dla banku – równie dobrze może przynieść rekordowe zyski, jak i odnieść spektakularną porażkę. Żaden bank nie ma ochoty na finansowanie ryzykownego przedsięwzięcia, nawet jeśli zaprezentujesz się jak Mark Zuckerberg ze swoją wizją Facebook’a. Jako klient jesteś po prostu zbyt niepewny i bank nie wie, czy będzie mógł na Tobie zarobić. Czy zatem młody przedsiębiorca nie ma szans na kredyt inwestycyjny dla nowych firm? Owszem, niektóre wiodące na rynku banki będą skłonne udzielić Ci skromnej pożyczki. Ale czy zadowala Cię kilka tysięcy złotych z minimum jednym żyrantem? W tej sytuacji wielu początkujących przedsiębiorców woli poradzić sobie w inny sposób (pożyczka pozabankowa, pieniądze ze sprzedaży samochodu), a ubiegać się o kredyt po 1-2 latach działalności, gdy bank zaproponuje znacznie lepsze warunki.

Jak ubiegać się o kredyt inwestycyjny?

Mimo trudności udało Ci się znaleźć bank udzielający kredytu młodym firmom? To świetnie, ale teraz musisz przygotować się na dość skomplikowaną procedurę kredytową. Weź pod uwagę, że jeśli po raz pierwszy zakładasz firmę, analityk prześwietli Twoją osobistą historię kredytową. Jeśli nie zaciągałeś pożyczek lub spłacałeś je w terminie, nie masz skłonności do zakupów na raty i nie jesteś żyrantem, wówczas bank będzie przychylnie nastawiony do Twojej osoby. Ale to nie wystarczy, żeby uzyskać kredyt inwestycyjny dla nowych firm. Twój wniosek kredytowy musi zawierać kilka załączników tj.:

  • biznesplan
  • zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu z opłacaniem ubezpieczenia i podatków
  • zabezpieczenie kredytu (weksel, hipoteka, przeniesienie własności)
  • wpis do CEIDG

Bank może wymagać również dodatkowych warunków do udzielenia kredytu np. zakupu innych produktów bankowych, poręczenia lub podpisania umowy na usługi księgowe z partnerskim biurem rachunkowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ