podatek VAT

Podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług jest podatkiem konsumpcyjnym, który jest obecny jest w całej Unii Europejskiej. Obliczamy go na podstawie wartości dodanej do towarów i usług.

Na czym polega rejestr VAT?

W przypadku, kiedy właściciel zarejestrował swoją firmę jest zmuszony do płacenia tego podatku.po wykonaniu tej czynności firma jest określona mianem aktywnego płatnika VAT. Podatek VAT ma być neutralny dla przedsiębiorcy, dlatego jego zwrot jest realny.

Po zarejestrowaniu firmy właściciel jest odpowiedzialny za:

  • płaceniu podatku VAT do Urzędu Skarbowego,
  • prowadzenie poprawnego rejestru VAT,
  • naliczanie podatku VAT, gdy sprzedaje towary lub usługi.

Przeczytaj też: http://www.szkolaprzedsiebiorczosci.com.pl/2020/03/04/czy-leasing-sie-oplaca/

Wady rejestracji firmy jako płatnika VAT

Niestety oprócz zalet jakie istnieją z tytułu zarejestrowania firmy jako aktywnego płatnika VAT, istnieją również wady. Należą do nich: 

  • Dla początkującej osoby prowadzącej biznes rejestracja firmy jako płatnika oznacz ogromną ilość dokumentów. Dokumentację należy należy składać i systematycznie prowadzić. Skutkuję to większą ilością obowiązków i bez pomocy firmy zajmującej się prowadzeniem rachunkowości jest dodatkowym obciążeniem. Aby ułatwić sobie zakres tych obowiązków młodzi przedsiębiorcy często zaczynają współpracę w biurami rachunkowymi. Niestety jest to obciążone dodatkowymi kosztami. 
  • po zarejestrowaniu firmy jako płatnika VAT, przedsiębiorca musi uwzględnić podatek w swoich cenach towarów i usług. Poprzez podwyższenie cen. Tym samym można stracić klientów.

Jak przebiega proces rejestracji?

Rejestracja taka zobowiązuje do rozliczania się z należnych podatków od towarów i usług. Do zadań  przedsiębiorcy od teraz należeć będzie sporządzenie odpowiedniej deklaracji VAT.

Źródło: https://www.aipuw.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ