Zalety outsourcingu księgowości

Prowadzenie własnej firmy to wiele obowiązków. Jednym z najważniejszych z nich jest prowadzenie właściwej księgowości. Oznacza to, że trzeba być na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się przepisami prawa. Najlepiej jest korzystać z usług profesjonalnego księgowego. Ciekawym rozwiązaniem jest outsourcing księgowy. Polega on na korzystaniu z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Taka opcja ma wiele zalet. Sprawdźmy je!

Korzyści finansowe

Wynajęcie biura rachunkowego jest tańsze niż zatrudnienie księgowego na etacie. Nie trzeba organizować dodatkowej przestrzeni żeby umożliwić mu pracę i przechowywanie dokumentów. Nie trzeba płacić za utrzymywanie dodatkowych pomieszczeń. Nie trzeba inwestować w artykuły i sprzęt biurowy. Nie trzeba wydawać pieniędzy na profesjonalne oprogramowanie. Nie trzeba ponosić kosztów związanych ze zatrudnieniem dodatkowego pracownika. Odchodzą wydatki związane ze składkami zdrowotnymi, ubezpieczeniowymi, premiami i kosztami choroby pracownika.

Nie trzeba płacić za szkolenia pracownika, ani jego rekrutację. Nie trzeba organizować zastępstwa na czas urlopu lub choroby księgowego. Większość spraw, przecież nie może czekać! I w profesjonalnym biurze, faktycznie – nie czeka. Część tych kosztów wydaje się być mała i nieznacząca, ale należy spojrzeć na nie globalnie. Jeden długopis kosztuje złotówkę, ale jeżeli pomnożyć go przez ilość zużytych długopisów w ciągu roku, a następnie przez liczbę lat, przez które firma działa i ma działać… – powstaje konkretna kwota, którą można by spożytkować znacznie lepiej.

Wygodne płatności

Przedsiębiorca płaci biuru rachunkowemu stałą, zryczałtowaną kwotę. Bez znaczenia, jakie były jego nakłady pracy. Oczywiste jest to, że w pewnych miesiącach roku, obowiązków jest po prostu więcej. Przykładowo – gdy należy przygotować rozliczenia PIT dla pracowników. To dużo pracy dla księgowości, ale nie generuje ona żadnych dodatkowych wydatków ze strony przedsiębiorcy. Opłatę za outsourcing księgowy można też wliczyć w koszty funkcjonowania działalności gospodarczej.

Skupienie się na konkretach

Przedsiębiorca powinien skupiać się na rozwoju własnej firmy. Wkładać wszystkie swoje siły w tę jedną rzecz. Nie można odnieść sukcesu, rozmieniając się na drobne. Outsourcing księgowy, ściąga z barków przedsiębiorcy obowiązki związane z prowadzeniem księgowości. Dzięki temu, może on robić to, co faktycznie go interesuje. Więcej czasu dla podstawowego biznesu, to lepsze zyski i więcej satysfakcji. Przedsiębiorca nie musi tracić czasu na kontrolowanie zatrudnionego przez siebie księgowego oraz sprawdzanie efektywności jego pracy – tym wszystkim zajmie się podmiot zewnętrzny.

Przerzucenie odpowiedzialności

Korzystanie z outsourcingu księgowego przenosi odpowiedzialność karną i cywilną za ewentualne błędy księgowe, z przedsiębiorcy na zewnętrzne biuro rachunkowe. Nie ma dodatkowego czynnika stresu. Dzięki temu managerowie i właściciele mogą skoncentrować się na podejmowaniu lepszych decyzji w kluczowych aspektach działalności przedsiębiorstwa. Warto też zaznaczyć, że księgowi z zewnętrznych firm biorą na siebie też obowiązek reprezentowania przedsiębiorcy przed organami administracji państwowej.

Problemy kadrowe

Zatrudnienie księgowego nie jest wcale proste. W obecnych czasach jest spora luka na rynku pracy. Kandydaci znajdują się wyłącznie na miejsca, które oferują najlepsze warunki zatrudnienia. Są też przekonani o własnej wartości, więc chętnie zmieniają miejsce zatrudnienia, gdy tylko pojawi się taka okazja. Szukanie odpowiedniej osoby na stanowisko może trwać miesiącami, a księgowość nie może przecież czekać. Rozliczenia należy prowadzić na bieżąco i nie mogą czekać aż znajdzie się chętny do pracy, którego niejednokrotnie przed dopuszczeniem do jakichkolwiek obowiązków, należy wyszkolić.

Analiza finansów

Zewnętrzne biura księgowe, często proponują także usługę analizy finansów. Ułatwia ona podejmowanie decyzji, co do wysokości wynagrodzeń pracowników, ich wydajności oraz miejsc, w których można dokonać cięć budżetowych. Spojrzenie świeżym okiem na finanse firmy, przez całkowicie obiektywną osobę, może zmienić postrzeganie wielu problemów.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości biura BT&A Group. Szczegóły ich działalności mogą Państwo znaleźć na stronie: Outsourcing księgowości Poznań

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ